+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Türkiye Müteahhitler Birliği Merkez Binası

ARKIV Seçkileri 2013'te yer alan yapı, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin, Ankara Çankaya'daki yeni binası için düzenlediği davetli proje yarışmasında, birinci seçilerek inşa edildi.

Mimari programda, tipik bir ofis binasının gereksinimlerinin en optimize şekilde karşılanmasının yanında, bir dernek binasının özel ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde farklı fonksiyonlar yer almaktadır. Kütle kompozisyonu bu farklı fonksiyonları dışavurumcu bir anlayışla organize ederken, mahremiyetin sokak seviyesinden üst katlara çıkıldıkça dereceli olarak kontrol edilmesini de sağlamaktadır.

Binanın tasarımında Türkiye Müteahhitler Birliği'nin kurumsal şeffaflık ilkesinin yapıda okunurluğu hedeflenmiş ve bu doğrultuda iç ve dış mekanlarda hem kurgusal hem de yapısal bir araç olarak geçirgenlik esas alınmıştır. Bu bağlamda, yapının zemin kotunda kent dokusu ile ilişki sağlayan fonksiyonlar aracılığı ile kamusal alanın devamlılığı sağlanırken, yapının ana kurgusunu sağlayan atrium da, bina içinde katlar arasındaki görsel ilişkiyi giriş katından ofis alanlarına taşımaktadır. Daha yukarı çıkıldıkça yönetim katı ve 'salon' alanı gibi özel mahallerin mahremiyetini de gözeterek cam bir çatı ile sonlanmaktadır.

Proje ayrıca pasif ısıtma ve soğutma teknikleri açısından Türkiye'de ilk kez kullanılan sistemleri bünyesinde barındırmaktadır. Ankara'nın tipik iklim özelliği olan gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı kullanılarak ısıtma ve soğutmadaki enerji sarfiyatını minimize etmek üzere, bodrum katlardaki otoparkların altına bir betonarme labirent tasarlanmıştır. Bu labirent yaz aylarında gece ısısını depolayarak gündüz havasını pasif olarak soğutmaya yardımcı olan bir batarya işlevi görmektedir. Kışın ise toprak altının öz ısısını kullanıp gündüz havasını pasif olarak şartlandırmaktadır. Türkiye'de ilk kez kullanılan Chilled Beam'ler ise, ortam koşullarına göre konforun sağlanması için gerektiğinde kontrol edilerek son ısıtma/soğutmada yardımcı olur.

Binanın cephesinde ise cephe kabuğu iki katmandan oluşmaktadır. Yapıyı saran ilk katman klasik bir cam cama birleşimli panel sistem, ikinci katman ise gölgelendirme ve güneş kontrolünü sağlayan paslanmaz çelik meshtir. Hassasiyetle tasarlanan bu katmanın yoğunluğu bina sakinlerinin dışarısı ile ilişki kurmalarına engel olmadan, yönelimlere göre açıklıkları optimize ederek güneşten kaynaklı ısı kazanımının önüne geçmek üzere hesaplanmıştır.

LEED Platinum sertifikası sahibi proje, tüm disiplinlerin mimar liderliğinde en ince ayrıntısına kadar koordine edildiği, deneyimlerin, etütlerin, AR-GE çalışmalarının yapılarak Türkiye'deki inşaat ve malzeme sektörünün gelişimine katkıda bulunan ve yerel malzemelerin kullanımını teşvik eden, bir 'entegre tasarım' ürünüdür.

Map
Details
Project Location: Ankara
Project Type: Offices
Employer: Türkiye Müteahhitler Birliği
Consultant: Atelier Ten
Ana Yüklenici: Mesa Mesken Sanayii
Peyzaj Mimarlığı: Arzu Nuhoğlu Peyzaj Tasarım
Interior Architecture: AVCI Architects
Projcet Manager: IMS Proje Yönetimi ve Danışmanlık A.Ş.
Structural Project: Ural Mühendislik
Mechanical Project: Atelier Ten, Okutan Mühendislik
Electrical Project: Yurdakul Mühendislik
Acoustic Consultant: Mezzo Tasarım
Photography: Yunus Özkazanç, Fethi Mağara
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2012
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 1.295 m²
Total Construction Area: 6.900 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Selçuk Avcı

Burak Ünder

Hatice Büşra Al Özdilek

Tayfun Aksoy

Begüm Tırpancı

Ufuk Berberoğlu

Cem Fırat Bayır

Berkin Lale

Berkan Çelik

Atılım Yılmaz