Other Works
Similiar Projects

Villa DUO

Proje Çeşme’de villa üretimi/satışında en “gözde” bölgelerden biri olan Alaçatı Göbene Mahallesi’nde bulunan villa Başak Akkoyunlu ve Bahadır Budak tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Proje Çeşme’de villa üretimi/satışında en “gözde” bölgelerden biri olan Alaçatı Göbene Mahallesi’nde bulunmakta.

Yol cephesi dar olan arsada 2 adet bitişik dar konut yapılması yerine, L şeklinde sırt sırta veren, böylece arsanın tüm genişliğini bahçelerde kullanabilen bir plan tercih edildi.

Uzun arsadan, tüm mekanlar, üst kattaki odalar da dahil olmak üzere evin kendi yaşama alanına bakacak şekilde faydalanıldı ve komşu parseldeki yaşantı ile ilişki minimuma indirildi. Ayrıca; bu yerleşim ile, ikiz villaların en büyük problemlerinden biri olan, komşuların yaşama alanlarının bitişik olmasından doğan mahremiyet problemi ortadan kaldırıldı.

Arsa eni boyunca tasarlanan dar ama uzun yüzme havuzu merdiveni ile birlikte bir de jakuzi alanı içermektedir. Villanın mutfağına bitişik bulunan teras haricinde havuza bitişik, bahçe kotundan düşük bir de “fire pit” bulunmaktadır.

Cephe kaplaması için doğal malzemeler seçildi. Üst katta lineer kütleyi destekleyecek şekilde iroko cephe kaplaması yatay olarak kullanıldı. Zemin katta da doğal taş kaplamada yine yatay çizgiler kullanıldı. İki katı birbirine bağlayan merdiven kovası da dış cephede arasında cam olan ahşap dikmelerle görünür kılındı.

Details
Project Location: Çeşme, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Sibel Onur
Ana Yüklenici: Arton İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Terry Filidis Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri
Structural Project: Erkan Karadağ
Altyapı Projesi: Arton İnşaat
Photography: Burak Gürbüz, Bahadır Budak, Başak Akkoyunlu
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 700 m2
Total Construction Area: 360 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Başak Akkoyunlu
Contributing Architect(s)
Bahadır Budak