İlgili Projeler

Adana ASKİ Spor Salonu

Remodern Proje projeyi anlatıyor:

Proje, basketbol için kullanılacak, 2500 kişilik, FIBA standartlarına uygun, ulusal ve uluslararası müsabakalara hizmet edecek, LEED Gold sertifikası amaçlayan, sosyal, çevreci ve kapsamlı, çağdaş bir spor tesisi projesidir. Ayrıca sporcuların kullanımı için fitness, spor odası, masaj odaları ve kulüp yönetim ofisleri düşünülmüştür. Kapalı ve açık otoparklar, personel alanları, seyirci kullanımı için kafeteryalar, mağazalar da projede yer almaktadır.

Teknik konularda üzerinde durulan en önemli unsur enerji verimliliğidir. Dış yüzeyde açık renkli ve yansıtıcı malzemeler kullanılarak soğutma yükünün azaltılması ve ısı adası etkisi minimuma indirgenmesi hedeflenmiştir. Tasarımda güneş ışığını verimli bir şekilde kullanmak esas alınmıştır. Hem çatıdaki ve cephedeki şeffaf yüzeyler hem de aydınlatma bacaları sayesinde yeterli doğal aydınlatma sağlanması, böylece ciddi miktarda enerji tasarrufu elde edilmesi planlanmıştır. Açık otoparkta kurulacak fotovoltaik güneş pilleri ve elektrikli araç şarj istasyonları sayesinde tesis enerjisini belli bir miktarda üretebilen bir altyapı olanağı sunmuştur. Yağmur sularının korunarak peyzaj için yeniden kullanılması ve gri su arıtma tesisi kurulmasıyla hem su tasarrufu yapılması hem de doğal su kaynaklarımızın korunması planlanmıştır.

Projede önemli noktalardan biri ise tribünlere erişim kolaylığıdır. Bunun için engelli asansörleri ve rampaları düşünülmüştür. Engellilere özel seyir noktaları ve engelli tuvaletleri yeterli kapasitede projede bulunmaktadır. Ayrıca engelli sporcular için de gerekli düzenlemeler yapılarak engelli dostu bir bina tasarlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Adana, Çukurova
Proje Tipi: Spor Salonu
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
İşveren: Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi
Danışman: Altensis İnşaat Enerji
Ana Yüklenici: Tekfem
Peyzaj Mimarlığı: Ramazan Doğru
Konsept Tasarımı: Barış Altıok
Statik Projesi: Tuna Sağol
Elektrik Projesi: Eprom Mühendislik
Akustik Danışmanı: Altensis İnşaat Enerji
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 5,700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 10,000 m²

Pin It
Mimar

Barış Altıok

Canan Sarı

Hasan Akyüz

İrem Gür

Mustafa Oğuzhan Boran