Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Datça Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi

Kıyıda Mimarlık tarafından tasarlanan, ARKIV Seçkileri 2008’de yer alan meydan, aynı yıl Arkitera İşveren Ödülü’ne de layık görüldü.

Boşluk

Daha öncede meydan olarak kullanılan alan, zabıta ve turizm danışma kulübeleri, süs havuzu, elektrik direkleri, telefon kablolarıyla işgal edilmiş durumdaydı. Meydan bu konumuyla "boşluk" olmaktan çıkmış aksine boş olmasının verdiği rahatsızlıktan dolayı gelişigüzel doldurulmuştu. İlk iş meydanı üzerindeki fazlalıklardan arındırmak oldu. Yol kotundan düşük olan alan kaldırımla aynı kota getirilip tek tip malzemeyle (çekiçlenmiş beyaz Muğla mermeri) kaplanarak büyük "boş" bir platform elde edildi.

Birikme

önceleri yalnızca törenler için kullanılan alanın, kentin günlük kullanımına hitap eden bir alana dönüşmesi için meydanla bağlantısı kopuk olan sahil yaya yolunun bir kolu meydana doğru yönlendirildi. Bu sayede meydana güçlü bir yaya sirkülasyonu sağlandı. Meydan üzerinde blok mermer oturma birimleri tasarlandı ve bu birimlerin olduğu alan ağaçlandırıldı. Meydanın deniz tarafına bakan bölümündeki basamaklar ahşapla kaplanarak bu bölüm aynı anda 200 kişinin yararlanabileceği büyük bir banka dönüştü. Böylece meydan insanların günün farklı saatlerinde biriktikleri, dinlendikleri, çocukların bisikletleriyle dolaştıkları, güneşlendikleri bir alana dönüştü.

Hareket

Meydanın günlük kullanımı içinde insanların ilgisini çekecek meydanı hareketlendirecek bir öğe olarak su kullanıldı. Kuru-sistem olarak adlandırılan havuzsuz fıskiyeler insanların ve özellikle çocukların suyla direkt ilişki kurması açısından tercih edildi. Bunun yanında bu sistem sayesinde fıskiyeler kapatıldığında meydan kullanıma engel olmaması da önemli bir avantajdı

Harita
Künye
Proje Yeri: Muğla, Datça
Proje Tipi: Meydan
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2008
Arsa Alanı: 3.000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Can Kaya