+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Dragos İkiz Ev Projesi

Arsa, peyzaj tasarımında eğime, dolayısıyla çevreye uyumlu bir şekilde teraslandırılmış, bu teraslı yapı bina kütlesinde de sürdürülerek, binanın ve peyzajın genel mimari karakterini oluşturmuştur.

Gerek bina bünyesindeki gerekse toprağa oturan teraslar, konutların Marmara Denizi manzarasına açılan açık ve yarı açık rekreasyon mekanlarını oluşturmaktadır. Peyzaj ve binanın birlikte ele alınışı malzeme kararları ile de desteklenmiş, bahçede kullanılan taş yer yer bina cephesine de taşınmıştır. Binanın iki farklı kullanıcı tarafından paylaşılıyor olması, kütlenin ve cephenin kurgulanmasında bir diğer önemli etken olmuştur. Bu noktada bina, bütünselliği bozulmadan iki özerk parçaya ayrılmaktadır. İki parçanın araziye oturduğu açılar farklılaştırılarak, gerekli mahremiyet sağlanmıştır. Açı farkından dolayı arada kalan kısım da, iki parçayı birbirinden ayıran ve yapının tüm teknik ihtiyaçlarının bünyesinde toplayan bir alan haline gelmiştir. İçeride ise teraslardan beslenen, olabildiğince optimum boyutlarda çözümlenmiş, sıcak bir ev ortamını barındırabilecek, engelli erişimine uygun iç mekanlar kurgulamak hedeflenmiştir.

Özetle, eğimli, tek bir arsa içerisinde hem bir arada hem de bağımsız olabilmenin imkanlarını değerlendiren, mütevazi iki konut biriminin birlikteliğidir

Details
Project Location: Kartal, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Güral İnşaat
Ana Yüklenici: Güral İnşaat
Structural Project: Fonksiyon Mühendislik
Mechanical Project: Dinamik Proje Mühendislik
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Plumbing Project: Dinamik Proje Mühendislik
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2014
Building Plot Area: 807 m2
Total Construction Area: 502 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ender Ergün

Eser Ergün

Alper Kılıç