Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

E Evi

4. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri''nde Yapı Dalı Ödülü''ne layık görülen, Haydar Karabey tarafından tasarlanan E Evi, İstanbul Cihangir''de bulunuyor.

Haydar Karabey, projeyi anlatıyor:

Cihangir''de 4 m cepheli, 8 m derinlikli, bitişik düzen bir parseldeki “küçük ev” diye anılan, çevredeki herkesin gözdesi sevimli kent evinin, yeni imar düzenine göre, konut olarak düzenlenmesi sürecinde (eski eser tescili olmamasına karşın) kent belleğine saygı duyarak, hep orada imişcesine, güne, duruma, çevreye uyup boy atması ilkesi benimsendi.

Bu tavır; eskiyi yeniden farklılaştırmayı, ciddi bir tasarım sorunu çözmeyi gerektiriyor. Çözüm için eski ile yeni arasında; yani küçük ev''i oluşturan alt üç kat ile onun mevcut çizgilerini sessizce izleyen eklenti üç kat arasında, + 900 m. kotunda Boğaz ve cadde yüzleri cam olan bir ara “bahçe katı” oluşturuldu.

Böylece işlevsel olarak da ailenin üst katlardaki özel yaşam alanı ile alt katlardaki dışa dönük yaşama ve çalışma alanları, bir sera iç bahçe ile ayrılmış oldu.

Uygulama sürecinde, parselin darlığı gözönüne alınarak yan sağır duvarlar, tümüyle 15 sm''lik perde olarak döküldü. Bu duvarlar içeride brüt beton olarak bırakıldı. Daha yumuşak olması istenen iç bölmeler ise alçı ve akçaağaç olarak bitirildi.

“Küçük ev” düşeyde bahçeli bir eve dönüşerek çağa ayak uydurdu ve kentsel belleğe saygılı bir biçimde Cihangir''deki yerine geri döndü.

“…Bitişiğindeki yüksek yapılar arasında tek başına kalarak bütün içindeki anlamını yitirmiş küçük bir yapıyı anı olarak tutup, duyarlı ve ustalıklı bir çözümle yapının kaçınılmaz ‘boy atışını'' ve sonuçta çevresine ait olmasını sağlayan Haydar Karabey''in Cihangir E Evine, Yapı Dalı ödülü verilmesine oybirliği ile…” gerekçesi ile, 4. Ulusal Mimarlık Sergisi, Yapı Dalı ödülü''nü aldı.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beyoğlu
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Bülent Erkmen
Statik Projesi: Fikret Berker
Elektrik Projesi: İsmet Defne
Proje Başlangıç Yılı: 1994
Proje Bitiş Yılı: 1994
İnşaat Başlangıç Yılı: 1994
İnşaat Bitiş Yılı: 1994
Toplam İnşaat Alanı: 240 m²

Pin It
Mimar

Haydar Karabey
Yardımcı Mimar(lar)
Sibel Bozer