+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Enocta Ofis

Acararch, projeyi anlatıyor:

Türkiye’nin uzaktan eğitim alanındaki ilk ve öncü şirketi Enocta’nın İstanbul’da bulunan ana ofisi Acararch tarafından tasarlanmıştır. Ana amaç; yenilikçi bir şirket olan Enocta’nın çalışma alanlarında da yenilikçi bir yaklaşımla çalışanların iş birliği içinde olduğu, iletişim kurabildiği, bir aradalığı destekleyen rahat ve modern bir çalışma alanı oluşturmaktı. Çalışma ve dinlenme alanları arasında sınır olarak kullanılan büyük bitki alanları, sıcak aydınlatmalar ve akıcı ve yumuşak formlu mobilyalar sayesinde samimi ve rahat bir atmosfer yaratıldı. Çalışma alanı, toplantı odaları ve dinlenme alanları olarak üç fonksiyonu karşılayan ofiste geçirgen ve belirsiz sınırlar kullanılarak daha esnek ve kullanıcı odaklı mekanlar yaratıldı.

Mekanın odak noktası olan bitki alanları farklı fonksiyonlardaki alanlar arasında geçirgen bir sınır görevi görerek ara zoneların oluşmasını sağladı. Uzaktan görüntülü eğitim için kullanılacak webinar odaları bitki alanlarının içine yerleştirilerek kaliteli ve konforlu bir video-konferans mekanı sağlandı. Bitki alanlarına eklenmiş farklı boyutlardaki oturma alanları ihtiyaca göre bekleme alanı, çalışanlar arası günlük toplantı mekanı ve boş zamanlarda bir araya gelme mekanları olarak tasarlandı.

Teknik ekipmanların gizlenmesi için tavanda yapılması gereken asma tavan bölümleri kitchenette ve ana bitki alanlarını vurgulayacak şekilde kurgulandı. Konferans odasında toplanabilir sandalyeler kullanılarak mekanın aktivite alanı olarak da kullanılabilmesi sağlandı.

Özetle malzeme ve renk seçimleriyle aranan sıcak ortam sağlanırken, özel imalat ürünler ve tanımlanmamış mekanlarla kullanıcının ihtiyacına göre değişip dönüşebilen kullanışlı alanlar yaratıldı.

Details
Project Location: Beykoz, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Enocta
Ana Yüklenici: Ecurie Architects
Photography: İbrahim Özbunar
Project Start Date: 2020
Project End Date: 2020
Construction Start Date: 2020
Construction End Date: 2020
Total Construction Area: 700 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Açar

Büşra Akgün Dedeoğlu
Contributing Architect(s)
Çağrı Helvacıoğlu
Yunus Özdemir