Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi Binası

Artı Mimarlık, projeyi anlatıyor:

EXPO 2016 Antalya Projesi kapsamında, Yönetim Kurulu tarafından 5000 kişilik ana salon olmak üzere 9500 kişilik bir Kongre Merkezi talep edilmiştir.

Yeşil Ağırlıklı bir projede bu denli büyük bir yapının yer alacak olması tasarımı zorlaştırmış, genel konsepti bozmadan farklı bir bina tasarlamayı gerektirmiştir.

Yapı, mevcut palmiye aksı korunarak 2 kitle halinde çözülmüştür. Ana salon, yan salonlar, restoranlar bir kütlede, sergi boyunca iç bahçeler olarak kullanıp, sonrasında 1000’er kişilik 3 ayrı veya gerektiğinde birleşebilir tek salona dönüşecek olan bölüm ikinci kütlede çözülmüştür. Ayrıca bu bölüme eklenmiş ofis bloğu vardır.

Yüksek bölümde 24 metreyi bulan yapının projeye uyumunu sağlamak amacıyla, giriş üst kotundan başlayıp alt kotta biten binanın yükseklik etkisini hafifletmek için orta bölüme yerleştirilmiş bir yeşil rampa planlanmıştır. Bu rampa palmiyeleri içine alarak hem iki kütleyi birbirine görsel olarak bağlamakta hem de ziyaretçilere ulaşım kolaylığı sağlamakta, zemin katta ise giriş saçağını oluşturmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Aksu
Proje Tipi: Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Expo 2016 Antalya Ajansı
Ana Yüklenici: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
Proje Yöneticisi: Halime Özsüt Şenol
Mimari Mesleki Kontrollük: Koba Mühendislik, Artı Mimarlık
Şantiye Yöneticisi: Mehmet Şenol
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 1.121.222 m²

Pin It
Mimar

Halime Özsüt Şenol

Selçuk Ekiz