Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pio Gastro Bar ve Bistro

Kst Mimarlık Antalya Kaleiçi'nde bulunan iç mekan projesini anlatıyor:

Antalya Kaleiçi’nin tarihi kent dokusunun içerisinde yer alan Pio Gastro Bar & Bistro, geleneksel bir Kaleiçi evinin, restoran ve bar fonksiyonuna dönüşürken endüstriyel bir anlayışla tasarlandığı sıra dışı bir sentezin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Latin sokak kültürünü yansıtan mutfağıyla öne çıkan mekan, toplam 129m2 büyüklükteki giriş kat ve asma kattan oluşmaktadır. Her noktasında farklı tasarlanmış detayları hissettiren, estetik kaygılarının yan ısıra işlevselliğinin de fazlasıyla önemsendiği tasarımda özellikle asma kattaki tefrişatın olabildiğince şeffaf olması ve derinliğin beton duvarlara kadar hissettirilmesiyle birlikte yüksek tavanlı ana mekanla hacim algısı pekiştirildi.

Tasarımda belirleyici ana öğe olarak kullanılan mevcut taş duvarlar, beton duvar yüzeyleri, beton epoksi zemin ve çelik yoğun bir şekilde kullanıldı. Mekanın mevcut ahşap kirişlemeli tavanı korunarak daha alçak bir kotta çelik profiller ve sac plakalar kullanılarak oluşturulan tavan platformuna, vintage aydınlatmalalarla birlikte fonksiyon kazandırıldı. Mekanın zeminindeki kot farklılıklarıyla tavan yüksekliği algısı kullanılan alanlara göre farklılaştırıldı.

Kaleiçi yeme-içme kültürüne yeni bir anlayış getirme hedefiyle yola çıkan İşveren ile Mimar’ın sağladığı uyumu kendisini her noktada hissettiren mekanda, zeminde uygulanan beton görünümlü epoksi yüzeye saplanarak başlayan ve bar bankosu üzerinde yükselen seramiklerin seramik sanatçısı ile birlikte tasarlanması ve beton duvar yüzeyleri ile masif ahşap mutfak kapısında profesyonel ressamların kullanılması mekanın en ayırt edici özelliklerinden.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Muratpaşa
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Gastro Vogue
Fotoğraf: Akıltopu Creative
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 109 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Kemal Serkan Tokis