Other Works
Similiar Projects

HE Evi

HE Evi, İzmir Urla’da denize ve şehre yakın, ağaçlarla çevrili bir konumda, işlerini uzaktan idare edebilen, kalıcı bir yaşam alanı arzulayan bir çift için tasarlanan çelik taşıyıcılı sürdürülebilir konut projesidir.

Yapı,190 m2 oturum alanı üzerinde 120 m2 kapalı alanı ile ebeveyn yatak odası, banyo, çocuk odası ve yaşam alanından oluşmaktadır. Yatay düzlemde çelik taşıyıcı sistemle tek katlı olarak planlandı. İki çocuklu İzmirli ailenin kır evi olarak kullanmayı planladığı yapı, ailenin genel gereksinimleri, değişen yaşam koşulları ve arazinin şartları dikkate alınarak tasarlandı.

Günümüzde değişen yaşam koşulları pandeminin de etkisiyle bireysel olarak kent içinde yaşayan insanları yeniden yaşamlarını sorgulamaya ve planlamaya sürükledi. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, iş ve ev döngüsünde yüksek tempoyla çalışırken apartmanlarda betonarme binaların içerisinde doğadan ve doğal yaşamdan ne kadar uzaklaştıklarını bu dönemde daha da hissettiler. Urla projesi, tam da bu süreçte filizlendi. Yapı olabildiğince şeffaf, iç ve dış ilişkisi gözetilerek tasarlandı. Kullanıcının doğal yaşamın bir parçası olma hissini pekiştirecek kurgu, planlamanın önceliği idi ve buna bağlı olarak evin üç cephesi sürekli uzun bir cam duvar olarak düşünüldü.

Yapının çelik kolonları, iç mekan dışında konumlandırılarak cam duvarlar çatı saçakları ile korunaklı hale getirildi. Dış cephe yüzeyinde yapıyı saran ahşap latalar, belli noktalarda zemin kotuna kadar uzatılarak hem yatak odaları için gerekli mahremiyeti sağlayan, hem de iç mekanın güneş ısısı alımını dengeleyen yarı geçirgen bir tül örtü gibi kullanıldı.

Ahşap latalar ile gölgelenen açık terasta çatı düzlemini delip geçen selvi ağacı ve salonun arka bahçeye bakan yüzüne korunaklık sağlayan moloz taş duvar, yatay yapıyı tamamlayan dikey ve yatay öğelerdir.

Details
Project Location: Urla, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Proses Yapi
Ana Yüklenici: Proses Yapi
Structural Project: Proses Yapi
Mechanical Project: Proses Yapi
Electrical Project: Proses Yapi
Plumbing Project: Proses Yapi
Çelik Projesi: Proses Yapi
Project Start Date: 2020
Project End Date: 2020
Building Plot Area: 2.180 m2
Total Construction Area: 190 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Çetinel

Serdar İpek
Contributing Architect(s)
Aydın Akyüz
Emirhan Özyer
Serhat Altınbilek