Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlık Binası

Yapı, İTÜ Rektörlüğü’nün “Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, BİDB” ve “Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, AYBE” birimlerini barındırmaktadır.

Beş katlı binanın kütle biçimlenişinde, çevreyle uyumu, arazinin topografyası ve işlevsel özellikleri dikkate alınarak üçüncü boyutta kademeli bir düzenleme yapılmıştır.

Binada iki ayrı giriş bulunmaktadır. Üst kottan girilen ve üç katlı olan AYBE’nin Rektörlük Binası ile birlikte algılanan kütlesinin kampüsün yeşil dokusu içinde daha şeffaf karakterde olması öngörülmüştür. Alt kottan girilen iki katlı BİDB kütlesi ise fonksiyonel özellikleri de göz önünde tutularak daha az şeffaf karakterde tasarlanmıştır.

Parçalı – kademeli kütle biçimlenişine rağmen, iç mekanda binanın bütünlüğünü sağlamak üzere, düşeyde ve yatayda sürekli-kademeli bir “İç Mekan Kurgusu” gerçekleştirilmiştir. Hem iç mekanda algı sürekliliği hem de doğal ışık nüfuzu ve rahatlığı sağlanmıştır.

Cephe biçimlenişi ve iç mekan kurgusunda modüler düzen, esneklik ve bölünebilirlik/birleştirilebilirlik dikkate alınmıştır.

Bina tasarımı, yapı yönü, yeşil doku ile bütünleşme, doğal ışıktan yararlanma, su tasarrufu, yeşil malzeme kullanımı, yenilebilir enerji kullanımı, enerji verimliliği gibi “Sürdürülebilirlik ve Yeşil Bina” ilkelerine uyum göz önüne alınarak kurgulanmıştır.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Sarıyer
Proje Tipi: Yüksek Öğretim Yapısı
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: İstanbul Teknik Üniversitesi
Danışman: Hasan Şener, Rengin Ünver
Ana Yüklenici: Eurocon İnşaat Yatırım
Statik Projesi: Susur İnşaat Mühendislik
Mekanik Projesi: A-D Mekanik
Elektrik Projesi: A-D Mekanik
Çelik Projesi: Altyapı Projesi
Fotoğraf: İltay Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 3.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 8.600 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Lütfü Ünver

Ebru Ünver Karaer