Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı (Yamaç Korfalı), Lüleburgaz Yıldızları Yüzme Akademisi Yarışması

Mimari Proje raporu:

Olimpik düzeyde yüzme sporunda başarılara imza atmamızı sağlayacak ve yeni nesillerinbaşarılı olmasına ortam hazırlayacak Lüleburgaz Yüzme Akademisi için seçilen alan ağaçlarınsıkça olduğu eğimli bir arazidir.

Akademi ihtiyaç listesinde istenilen toplam 25.000m2 bina kütlesini arazi ve mevcut ağaçlarınarasına yerleştirirken, parçalı binalar yerine tüm havuzları aynı kütle içine alan bir yaklaşımöngörülmüştür. Bu da havuzları üst üste yerleştirerek yani olimpik su topu ve halk havuzunubir kata ve bunun üzerine de açık havuz, çocuk havuzu, güneşlenme alanları ve eğlence parkınıyerleştirerek mümkün olur.

Böylece araziye yayılmış bir bina yerine araziyi kısmi kullanan bir bina elde edilir.Üst kattakiaçık havuz ve güneşlenme terasları kot farkından dolayı manzaraya hakim olur, yeşil bitkiörtüsü üzerinde yüzüyor etkisi verir.

Çift katlı havuz binasını hastane binasının olduğu alanda yerleştirerek ve korunması gerekenağaçları da göz önünde bulundurarak, yeşilin arasından yükselen tek bir ortaya çıkar Sadecespa ve fizik tedavi merkezi ana kütleden ayrı tutulacaktır. Bu ayrı merkez arazinin güneyineyerleştirelerek ağaçlar ile gizlenmiş ve yoğunluktan uzak, sakin, kendi halinde bırakılmıştır. İkibina arasında eğlence parkının kaydırakları yerden yükseltilerek, kullanıcıya farklı ve heyecandolu bir deneyim kazandırması hedeflenmiştir.

Programdaki açık havuz, çocuk havuzu, güneşlenme alanları ve eğlence parkı havuzlarının tekbir hacimde çözülmesinin en büyük avantajı; havuzlarla ilişkili mekanik ve filtrasyon odalarınında bu tek kütle içinde çözülmesine olanak sağlamasıdır. Halk havuzu ve su topu havuzunutek bir havuz olarak ele alıp hareketli platformlarla bölünmesini sağlayarak; olimpik havuz iletek bir mekanda, aynı ısı ve iklimlendirmeyle bina kullanımı süresince tasarruf sağlanacağınıdüşünülmüştür.

Brüt beton bina iskeletinin dışarıdan ve içeriden algılanması hedeflenmiş, ve binadakullanılacak diğer malzemeler klor ve korozyona dayanıklı malzemeler arasından seçilecektir.

Künye
Proje Yeri: Lüleburgaz
Proje Tipi: Sosyal Tesis
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Maket: Bilal M. Pantigas
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yamaç Korfalı

Anas M. Mahli