Other Works
Similiar Projects

Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmet Yapısı (LMYO)

LMYO Boğaçhan Dündaralp tarafından tasarlandı.

ddrlp Mimarlık ve Tasarım Hizmetleri projeyi şu şekilde açıklıyor:

"Soru:

Okulun ihtiyaç duyduğu ve ilişkisel olarak birbiriyle örtüşmeyen kafeterya, yemekhane ve amfi derslik programları, kırsal bir peyzajda yer alan ama gelişimi plansız bir yerleşkede nerede ve nasıl ilişkilendirilebilir, yapısallaşabilir?

Kırklareli Üniversitesi Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu, iki eğitim yapısından oluşan, belirli bir plana göre büyümeyen, çok büyük bir araziye sahip olduğu halde bir kampüs planına sahip olmayan bir yerleşke. Hatta bu ek yapının projelendirildiği zaman diliminde tek binanın bulunduğu ve yapının uygulamaya geçme sürecine kadar ikinci bir 'tip okul binası' nın da profesyonel bir planlama olmadan yerleştirildiği bir alan.

Kampüste tek bina varken binanın ihtiyaçlarına göre ve araziye yerleşimine göre planlanan, kafeterya, yemekhane ve iki adet çok amaçlı amfiye sahip olan bu sosyal yapının tüm mekanları çok amaçlı etkinliklere olanak sağlayacak biçimde tasarlandı. Ancak, uygulanmaya başlanacağı zaman yeni bitirilmiş ikinci okul yapısının varlığı gözardı edilemeyeceği için konumu yeniden sorgulandı ve yeni bir konum belirlenerek yapımına başlandı.

Konumlanmasında seçilen temel kriterler; "iki eğitim yapısına nasıl hizmet edeceği, oradaki sosyal yaşantıyı nasıl çoğaltabileceği?" oldu. Ufku olabildiğince açık, her mevsimde farklı bir manzaraya sahip doğal peyzajına bakan oturma alanları ve terasları olan bu yapı; farklı mevsimlere göre açık ve kapalı olarak pek çok etkinliğe olanak sağlayarak; kampüse yapılacak bundan sonraki yapılar için de bir referans noktası olmayı hedeflemektedir.

Bu yapının belki de en önemli özelliği, iki bina üst üste konmuşçasına katların birbirinden bağımsız olması, üst katlardaki amfiler ve teraslara dış mekandan ulaşılmaları... Bu özellik, kalabalık kullanımları ve kampüsteki açık alanda yer alan sosyal kullanımları arttıracak; yapının daha çok kişi tarafından kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Gerektiğinde hem aktiviteleri ve kalabalıkları ayırmak, gerektiğinde de bir arada olmalarını sağlayacak basit, mekansal bir kullanım sağlanmış olmaktadır.

Kamusal ve yoğun kullanıma sahip bir yapı olması nedeniyle kaplamasız, sıva-boya ve bakım gerektirmeyen yapı malzemeleri kullanılmıştır. Modüler ve prefabrik sistemlerle üretilen, tüm tesisatların kaplama ardına gizlenmeden açıkta olacağı bu yapı, kampüsteki diğer iki yapının aksine sadece fonksiyonel işlevleri karşılamak hedefli olmayan bir eğitim yapısı anlayışındadır.

Bu yapı, sadece bina olmayı değil; mekanları, kullanımları, imkan verdiği sosyal ilişkileri, aurası, hissettirdikleri, düşündükleri ile bir bütün olmayı hedeflemektedir. Yaşarken bu niyetlerin ne kadar görünür olacağını merakla beklemekteyiz.

Map
Details
Project Location: Lüleburgaz, Kırklareli
Project Type: Social Facility
Employer: Lüleburgaz Belediyesi
Ana Yüklenici: Dural İnşaat
Structural Project: Yapı Merkezi Prefabrikasyon
Mechanical Project: Süleyman Akım, Akım Mühendislik
Electrical Project: Fahri Kaya, Vis Mühendislik
Photography: Lale Ceylan, Boğaçhan Dündaralp
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2013
Total Construction Area: 2250 m²

Pin It
Architects

Boğaçhan Dündaralp
Contributing Architect(s)
Berna Dündaralp
Lale Ceylan