Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Minsk Konut Öneri Projesi

Belarus’un 6 büyük şehrinden biri olan Minsk, düz bir ovaya kurulu, sayısız nehir ve göllere sahip yemyeşil bir başkenttir.

Parklar, bahçeler, göller ve nehirler ile şehir tamamen doğayla bütünleşen bir yapıya sahiptir. Tasarım aşamasında şehrin bu dokusunun devamı niteliğinde doğayla bütünleşmiş yaşam alanlarıyla konutların birbiriyle ilişkisi kurgulanmıştır. Açık ve yeşil alanlar, özellikle yoğun kent ortamında yaşayan insanlar için rekreasyonel faaliyet, psikolojik açıdan rahatlama ve sosyal yönden gelişim gibi pek çok hizmet sunmaktadır. Peyzaj tasarımı yapılırken; alanı ilk defa kullananlar için giriş / çıkış noktalarının yeterince tanımlı ve açık olmasına, önerilen yollar ve patikaların kullanıcıları istedikleri yere götürmesine, park içinde kullanıcılar için toplanma ve çekim noktalarının konumuna dikkat edilmiştir.

Şehirdeki diğer konut yapıları genel olarak tekdüze kütle blokları şeklinde olup; önerilen konut bloklarının farklılaşan tasarımlarıyla bu tekdüzelik kırılmak istenmiştir. Tasarımda bir bütünlük içinde çeşitliliği elde etme çabası vardır. Hem konutlar kendi içinde; hem de biçimsel olarak çeşitlilik barındırırlar. 3 tip blok olmak üzere toplam 6 adet blok bulunmaktadır. Konut kütlelerinin zeminleri kamusal ve ticari alanlara ayrılmıştır. 1+0, 1+1, 2+1 olmak üzere 3 farklı kategoride tip daireler tasarlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Belarus
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
Proje Başlangıç Yılı: 2019
Proje Bitiş Yılı: 2019

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ekrem Bahadır Çalışkan
Yardımcı Mimar(lar)
Fatih Zorer
Merve Dadanlar