Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Pan Clup

İlk etabı 1994 yılında tamamlanan tatil köyünün 2. etap projesi.

Ofis projeyi anlatıyor:

Pan clup, yarımada'nın kuzey kıyılarında arkeolojik koruma kararları güvencesinde olan Myndos-Gümüşlük Köyü' nün 2-3 km doğusunda Koyunbaba Köyü ile sınırlı Çukurbük Mevkii'nde yaklaşık 80.000 mk brüt alan üzerinde 5000 yatak kapasitesini hedefleyen bir tatil köyü, daha doğrusu interval international sirkülasyonunda devremülk kompleksidir.

Son yıllarda ülke genelinde yoğun talep yaratan devre mülk kavramını yorumlamakta yarar vardır. Devre mülk sistemi bugünkü gelişme sürecinde kıyıları yağ lekesi sürekliliğinde kapatan ikinci konut fenemonisine bir alternatif olarak görülmektedir. Yaygın modeli ile, 1 oda 1 salondan oluşan otel odası benzeri küçük konut birimlerinin yıl boyu 1-4 haftalık zaman dilimlerinde değişik ailelerin tatil amacıyla kullanımına olarak verebilmektedir. Bu anlamda devre mülk sistemi, ulusal ekonomiyi kemiren ve doğal rekreasyon turizm potansiyelini tüketen ölü ikinci konut yerleşmelerine karşın, yatırımların ve doğanın yıl boyu ekonomik olarak kullanıldığı iyileştirici bir alternatif olarak görülüyor. Konutun bölüşümü ve küçük tasarrufların değerlendirilmesi ile geniş kitlelere hizmet sunulması yanında kooperatiflere kıyasla daha kaliteli çevrelerin yaratılmasına olanak sağlanabiliyor.

Bu fikirden hareketle geliştirilen Pan Clup projesi donanımları itibarıyla lüks otel standartlarını arıyor. Kıyıların özgür bırakılarak yerleşmenin yamaçlara alınması ve yaya mekanların hakimiyeti temel planlama mantığıdır. Bunun dışında Bodrum imar koşullarını genel kurgusu itibarıyla ayrık nizam-düz dam-dar pencereli beyaz yapılar ve bilinen yoğunluk koşullarını temel aldıktan sonra, yarımada silüetinde diğer gelişmelere kıyasla sınırlı bir özgünlük kazandırma hevesine kapılıyorsunuz. Bu bağlamda, detay ölçeğinde doğal morfolojiye (bitki örtüsü kayalar vb.) gösterilen özen dikkati çekiyor. Geleneksel Akdeniz mimarisinden taşınan, engebeli alanlarda organik dar sokak perspektifleri ve bu yollardan girilen konutların Ege'nin engin ufuklarına yönelmesi alan üzerinde doğrudan (birebir) yapılan özenli çalışmaların ürünü.

Yine gelenekselden taşınarak, yer yer konut gruplarında, genelde ise sosyal donatı mekanlarında yöre taşı ile inşa edilen hacimler beyazın yeniliğini ve sürekliliğini kırmak, romantizme-nostaljiye çağrışımla, değişken mekanlarda insanları bıktırmadan oyalamak-dinlendirmek amacına yönelik. Eğlence-dinlence gruplarda, mütevazi, dar basit hacimlerde, insanlar diz dize yakın olabildiği gibi, kıyı boyu uzanan (1,5 km) yeşil koruma alanında köyden habersiz, Ege ufuklarında alabildiğine yalnız olabiliyor

Birinci bölümde anlatılan endişelerin çelişkilerin bilinci içinde bir ölçüde ürkerek gerçekleştirdiğimiz köyde yaşayanların neler hissettiği önemli. Büyük kentin insanları romantizmi arıyor... Basit ayrıntılardan mutluklar... Metnin bütünleyicisi olan resimlerin, plancı imzası ile gerçekleşebilen realiteyi birlikte yansıtması bakımından önemi var.

Pan Clup iki etapta geliştirildi. Merkez bölge 1991-1994 yıllarında tasarlandı ve inşa edildi Yakın geçmişte müşterinin mevcut komplekse yeni birimler ekleme isteği üzerine proje yeniden ele alındı. Bu yeni birimler, doğal peyzaj ve mevcut kompleksin kurduğu ilişkiye doğal taş ve ahşabın da kullanımı ile modern bir tat veren tasarım anlayışı ile tasarlandı.

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tatil Köyü
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Şadi Burat
Danışman: Altan Akı
Statik Projesi: Yusuf Özkan
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 80.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 5.000 m²

Pin It
Mimar

Hüseyin Kaptan

Doğu Kaptan

Murat Er

Marco Lombardini

Yonca Temizkan
Yardımcı Mimar(lar)
Sema Uğurlu
Gabriella Colacicco