Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Paragon Tower

Gökhan Aksoy, Ankara'da bulunan, European Property Awards / Reynaers Report / Commercial High Rise Architecture ödüllü Paragon Tower projesini anlatıyor:

Ankara'nın gri siluetine yeşil bir dokunuş amaçlayan Paragon Tower, çekirdeğinin etrafına sarılmış iki adet 'L' biçimli kütlenin küçülerek yukarı doğru uzanması ile şekillenmektedir. Bina, kulenin orta iki katında, gastronomik ve sosyal aktivite alanları ile desteklenmiş olan dört adet kat bahçesi ile kullanıcılarına nefes alabilecekleri yarı açık mekanlar sunar iken, şehre de dikey yeşil peyzaj elemanları sunmaktadır.

Eğimli araziye konumlanan binanın, farklı iki kottan girişi bulunmaktadır. Alt yol kotundan kule giriş alırken üst yol kotundan ise bazanın terasındaki üst avlu giriş almaktadır.
Kule girişinde, bina yoldan geri çekilerek, önündeki alanı kamusallaştırarak bu alanı şehre armağan etmiştir. Bu alan gerek üstündeki saçak ve gerekse de binanı formu itibarı ile tanımlanmış ve peyzaj düzenlemesi ve kent heykelleri ile güçlendirilmiştir.

Kule ile baza arasında bir bütünlük oluşturmak amacı ile tasarlanan üst avlu ile oluşan yarı kamusal alan hem bina hem de kent kullanıcılarının bütünleşmesini sağlanmıştır. Bu etki, terasın üstündeki tüm birimleri ve kuleyi de birbirine bağlayan ve yarı açık bir mekan oluşturan saçak ile pekiştirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Ufuk Mesken İnşaat, Bayraktar İnşaat
Danışman: Ven Esco
Ana Yüklenici: Ufuk Mesken İnşaat, Bayraktar İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Murat Memlük
Proje Yöneticisi: Gökhan Aksoy
Statik Projesi: İbrahim Öztürk
Mekanik Projesi: Özdal Güngör
Elektrik Projesi: Meriç Sapçı
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 9,066 m2
Toplam İnşaat Alanı: 43,000 m2

Pin It
Mimar

Gökhan Aksoy