Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sheraton Batumi Hotel 360 Sky Bar Restoran

Gürcistan’ın kıyı şehirlerinden Batum’da konumlanan Sheraton Otel bünyesinde, yapının 20. katında yer alan 360 Sky Bar & Restoran iç mimari projesi ve uygulaması İki Mimar Danışmanlık & Mimarlık tarafından tasarlandı.

Proje kapsamında, kullanımı aktif şekilde sürdürülen mekan yeni baştan kurgulanmış, giriş bölümü, restoran alanı, bar bölümü ve WC bölümleri, bina çekirdeği korunarak yeni bir düzenlemeye kavuşturulmuştur.

Projenin temel çıkış noktası modernist ve zarif bir çizgiyi temsil eden detaylarla müşteri konforunu sağlarken, dinlendirici ve aynı zamanda keyif veren bir atmosferi hayata geçirmektir. Bununla birlikte, hiç şüphesiz ki mekanın yapının 20. katında konumlanmasının, deniz ve şehir manzarasına hakim bir noktada yer almasının bir getirisi olarak manzaraya bakış açısını güçlendirmek ve vurgulamak ön planda tutulmuştur. Mekanın tüm noktalarında manzaranın görünebilirliğini sağlamak amacıyla engel teşkil eden mevcut parapetler yok edilmiş, döşeme yükseltilmiştir. Döşemenin yükseltilmesi sayesinde, aynı zamanda tavan yüksekliği de dengelenmiştir. Bununla birlikte, mekanın gerektiğinde sakin ve dinlendirici, gerektiğinde ise canlı ve hareketli bir ortama dönüştürülmesi öngörülmüştür. Tasarımın bir diğer vurgusu olarak, düşey-lineer formları baz alan detaylar ön planda tutulmuştur.

Proje kapsamında kullanılan tüm malzemeler ve tercih edilen renk skalası restoranın ve bar bölümünün abartısız fakat aynı zamanda göz alıcı bir atmosferi temsil etmesi ve bütünlük sağlaması noktasında bir araya getirilmiştir. Cam ve metalin soğuk duruşu renk seçimleri ile dengelenmiş, bakır rengin hakimiyeti, vizon ve gri tonları ile desteklenmiştir. Hareketli mobilyalarda ve bar bölümü aydınlatmasında kullanılan mavi renk tonları ile mekana canlılık kazandırılmıştır. Zemin bölümlerinde parke ve mermer tercih edilirken, duvarlarda cam ve metal uygulaması gerçekleştirilmiştir. Duvar bölümlerinde, aynı zamanda projeye özel olarak, fotoğraf sanatçısı Umut Kebabcı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile estetik bir dokunuş elde edilmiştir. Casa International markası tarafından üretilen hareketli mobilyalarda ise bakır görünümlü metal ve ahşap kullanımı ile mevcut çizgi sürdürülmüştür.

Genel konsepti oluşturan malzeme seçimleri, yansımanın ve parlaklığın vazgeçilmezleri olarak restoran giriş bölümünde, WC’lerde ve tüm kapı üretimlerinde de aynı dili sürdürecek şekilde camın ve metalin hakimiyetinde belirlenmiştir. Projeye özel olarak gerçekleştirilen kapı tasarımlarında dikkat çeken bir özellik olarak, pervaz kullanılmamış, ince söve ile oluşturulan detay, duvar içerisindeki metal yuvalar, alt ve üst bazadaki hat ile mekanı çevrelemiştir.

Restoranın en can alıcı noktası olan bar bölümünde bakır renkli metal malzemenin fon oluşturduğu, parlaklığın ve pürüssüzlüğün vurgulandığı elemanlara, tezgah bölümünde dokusu ile doğallığı temsil eden, kuvars malzemeden üretilen Silestone eşlik etmiştir. Özel olarak tasarlanan ve cam tüplerden üretilen aydınlatma elemanı ise mavi rengin canlı dokunuşuyla, sade ve bir o kadar ihtişamlı duruşuyla genel çizgi ile bütünlük kazanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gürcistan, Batum
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
İşveren: Nurol İnşaat
Ana Yüklenici: İki Mimar Architecture & Consultancy
Fotoğraf: Umut Kebabcı
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 370 m²

Pin It
Mimar

Berkay Şeşen

Süha Özcan Afacan

Dilara Numanoğlu