Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Suyalı Villaları

Suyalı Villaları, Bodrum Yalıkavak'ta, Tilkicik Koyu'nun etkiyeyici perspektifine açılan bir konumda yer almaktadır.

Sade fakat bir o kadar iddialı ve aynı zamanda arazinin imkan tanıdığı koşullar doğrultusunda oluşturulacak bir projenin hem işverenin hem de tasarımcıların ortak hedefi olması çalışmaya olumlu bir zemin yaratmıştır. Bodrum evlerinin genel karakteri vurgulanırken, modern çizginin temsilcisi detaylar tasarımın çıkış noktasını oluşturmuştur.

13 yapı ve 4 farklı konut tipini barındıran proje arazinin denizden yamaca uzanan dikey formu sayesinde tüm villaların eşsiz koy manzarasına kesintisiz şekilde hakim olmasını sağlamıştır. Bodrum’un beyaz rengi ile tanınan mimari dokusuna sağdık kalan ve aynı zamanda doğal Bodrum taşlarının ustalıkla uygulandığı tasarım araziden en doğru şekilde verim almak amacıyla kübik formlu yapılar halinde kurgulanmıştır. Doğal taş kullanımının sadece giriş katı seviyesinde tercih edilmesi ve böylelikle üç katlı yapıların çevresindeki doğal örtü ile bütünleşerek iki katlı bir görüntü oluşturması projenin dikkat çeken noktalarından bir diğeri olmuştur. Ön cephelerde mümkün olan en geniş açıklıklar oluşturularak manzaraya kesintisiz hakimiyet desteklenirken, yan cephelerde dar ve uzun cam kullanımı kübik yapının kütlesel etkisini kırmak üzere düşünülmüştür. Aynı zamanda günün farklı saatlerinde değişen gölge oyunları iç mekana taşınmıştır. 

Tek katlı daire, dubleks ve özel villalar olarak farklılık gösteren konutlarda özel alanlar ve ortak alanlar deniz hattı boyunca uzanan peyzaj düzenlemeleri ile mahremiyeti koruyacak şekilde birbirinden ayrıştırılmıştır. Suyalı Villaları’na özel, koy manzarasına açılan sonsuz havuz ise alt kotunda 17 araç kapasiteli kapalı otopark alanını barındıracak bir planlama ile doğal yapının bir getirisi olarak kurgulanmıştır. Kendine ait plaj alanı, güneşlenme terası ve bar bölümüne sahip projede deniz kıyısına ulaşım özel olarak tasarlanan ve tünel aracılığıyla ilerleyen, panoramik asansör ile sağlanmıştır.   

Üç katlı yapıların en üst katı tek katlı daire tipine ayrılırken, giriş kat ve ikinci kat bölümleri dubleks daireler olarak planlanmıştır.  Kişiye özel alan algısını korumak amacıyla dubleks dairelerin giriş bölümü tek katlı dairelerle göz temasını kesecek şekilde zemin kata alınmıştır. Tüm konut tiplerinde geniş ve ferah mekanlar yaratmak üzere yaşam alanları ve mutfak bölümleri açık olarak planlanmıştır. Tek katlı dairelerde manzara ile ilişki geniş ölçekli teraslarla sağlanırken dubleks dairelerde ve özel villalarda giriş katı ile aynı kotta ilerleyen bahçe alanları ile sürdürülmüştür.

Projenin iç mekan tasarımında ise genel tasarım dilini sürdürecek şekilde doğal malzemeler ve yumuşak tonlar tercih edilmiştir. Bodrum evlerinin genel karakterine vurgu yapan, modern çizginin temsilcisi detaylar tüm projede hakim kılınmıştır. Yatak odalarında yer alan gömme dolaplar, gardrop bölümleri, karyolalar, yaşam alanlarında yer alan tüm sabit mobilyalar ve titizlikle uygulan kapılar İki Mimar Danışmanlık ve Mimarlık tarafından özel olarak tasarlanıp usta ellerde üretilmiştir.  Hareketli mobilyalar ise Tribu, Dedon, Gloster, Fast, Cane Line gibi üst düzey markaların koleksiyonlarından seçilmiştir. Mutfak bölümlerinde, dolaplar Leicht markalı olarak, Miele marka elektronik eşyalarla birlikte, projenin genel konseptine uyumlu şekilde kullanılmıştır. Banyo bölümlerinde Duravit, Hansgrohe ve Keuco markalarına ait ürünler titizlikle belirlenmiş,   aydınlatma elemanları ise Flos ve Foscarini gibi uluslararası markalardan tercih edilmiştir. İç mekan zeminlerde Berry Aloc markalı üstün teknoloji lamine parke, REX ve Edimax firmalarına ait seramikler kullanılırken dış mekanda bazalt uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bticino ev otomasyon sistemlerinin uygulandığı her yapının VRF Klima sistemi Daikin markalı olarak, kendine özel şekilde çözülürken Frankische markalı yerden ısıtma sistemleri tercih edilmiştir. Tüm detayların en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü proje, Tevfik Karagözoğlu tarafından gerçekleştirilen seramik çalışmaları ve Candaş Arın’a ait fotoğraflarla sanatın eşsiz dokunuşu ile bezenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Eskon Gayrimenkul Yatırım, Eskon Gayrimenkul Yatırım
Ana Yüklenici: İki Mimar Architecture & Consultancy
Peyzaj Mimarlığı: Bgm Mimarlık Peyzaj
Statik Projesi: Turan Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 6,492 m²
Toplam İnşaat Alanı: 5,840 m²

Pin It
Mimar

Süha Özcan Afacan

Berkay Şeşen

Dilara Numanoğlu

Ali Sinan