+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Smyrna Park Evleri Peyzaj Projesi

Studio BEMS tarafından tasarlanan Smyrna Park Evleri peyzaj projesi, 2013 yılında düzenlenen Peyzaj Mimarları Odası 5. Ulusal Peyzaj Mimarlığı Ödülleri'nde Uygulanmış Proje Dalı Ödülü'ne layık görüldü.

Smyrna Park Evleri, İzmir Narlıdere'de, bir teras etrafında konumlandırılan altı yüksek lüks konut bloğuyla birlikte kreş ve sosyal tesis yapılarından oluşan İzmir, İDEA Yapı'nın en prestijli projesidir. İzmir'in mikroklimatik olanakları ile birleştirildiğinde tüm düzeylerdeki dikey bahçeler ile dört mevsim doğanın yaşanmasına olanak veren bir kurgu tercih edilmiştir.

Smyrna Park ana giriş saçak yapısı ile mimariyle uyumlu aynı zamanda dikey bahçelerle bütünleşen bir tasarım kurgularken, site sakinlerinin de kendilerini özel hissetmelerini hedeflemiştir.

Peyzaj alanının geniş çim alanlarla oluşturulduğu projede kot farklarından ortaya çıkan yüksek duvarlar dikey bahçeler ve su duvarları olarak değerlendirilerek peyzaj alanları artırılmaya çalışılmıştır. Yüzme havuzu ile konut alanları arasındaki ana yeşil duvarın güneşlenenlere mahremiyet sağlaması amaçlanmıştır. Çatı bahçesi ve teraslar da yeşil kullanımı ve bitki kasaları ile kısıtlı olan peyzaj alanına katkı sağlamaktadır.

Konutların arka bahçeleri genel kullanıma kapatılarak, genel peyzaj karakterinin içinde bağımsız bahçeler olarak yerlerini alarak konut sahiplerinin özel bahçe yaşantısının da çeşitlendirilmesini sağlamıştır. Blokların ana girişlerinde ki üç büyük bonzai zeytin ağacı hem girişleri vurgularken aynı zamanda da sonsuzluk öğesini temsil etmektedir. Ağaçlı havuzlar, glop aydınlatmalar, bitki kasaları, çimli ağaç tepeler, su duvarları, ahşap teraslar ve gölgelikler peyzajda kullanılan diğer ana tasarım elemanlarıdır.

Details
Project Location: Narlıdere, İzmir
Project Type: Garden
Employer: İdea YAPI
Ana Yüklenici: İdea YAPI
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2012
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 5,000 m²
Total Construction Area: 42,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Barış Ekmekçi

Münire Sağat