Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eşdeğer Ödül, EXPO 2016 Antalya Uluslararası Fikir Projesi

Tasarım Kararları

Projenin temel tasarım anlayışında, alan etrafındaki tarım alanlarıyla uyumlu olan, birbirini dik kesen meydan, park ve odak noktalarını birbirine bağlayan kuzey-güney, doğu-batı aksları ve bu akslar boyunca kesintisiz yaya sürekliliğini sağlayan bütüncül bir yaklaşım önerilmektedir.

Expo giriş meydanı (kuzey-güney aksı) ve su alanlarından (doğu-batı aksı) oluşan akslar Expo ormanına doğru ilerlemektedir ve bu akslar doğrultusunda hareket eden gezi treniyle etkinlik mekanlarına daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Böylece yaya etkileşiminin kesintisizliği sağlanırken, alan içerisinde dinlenme-seyir, buluşma, toplanma noktaları ve odakları tanımlanmıştır. İl merkezinde yaşayan insanların ve ziyaretçilerin kentin hareketliliğinden uzakta, çeşitli rekreasyonel ya da günlük faaliyetlerde bulunurken rahat bir şekilde yönlenmelerine ve daha güvende hissetmelerine olanak verilmiştir.
Bu çalışmada, projenin ana teması olan Çocuk ve Çiçek temasına alt başlık olarak ilgi, sevgi, bilgi, renkli, sıcak, neşe, yumuşak, ışıltı, hava, su, toprak, güneş, büyüme temaları belirlenmiştir. Bu tema başlıkları çocuklar ve çiçekler arasındaki benzerlikler olduğu için seçilmiştir.

Buna göre Hava-Su-Toprak-Güneş Expo Kuleleri her yaştan, her ülkeden, her renkten çocuğun ve çiçeğin varlığını sürdürmesi için gerekli olan etmenlerdir.

Sevgi-Bilgi-Renkli-Sıcak-Neşe-Yumuşak-Işıltı Çiçek Bahçeleri başlıklarına uygun olarak seçilen çiçeklerle, çocukların dünyaya kazandırdıkları kavramları gösterirler.

Büyüme Piramidi çocuklar ve çiçeklerin zamanla bütün bu temalarla büyüdüklerini simgeler.

23 Nisan gösterilerinin yapılabileceği Expo Arena Gösteri Alanı ülke bahçelerinin merkezinde yer alan sosyalleşme meydanıdır.

Çocuk ve Çiçek teması Çocuk Oyun, Hayal, Eğitim, Su Parkları ve Çocuk Köyü - Yaz Okulu alanlarıyla desteklenmekte ve böylece yılın her zamanında farklı kullanım olanakları sunmaktadır.
Çocuk Köyü alanda mevcut bulunan yapıların onarımı sağlanarak, çocukların doğa ile içiçe eğitim alabilecekleri yaz okulu- haftasonu okulu olarak düşünülmüştür.
Bu alanda Antalya ve çevresinde var olan doğa-ekoloji içerikli turizme destek için yer verilen ekoturizm kamp alanı da alanın her mevsim kullanımında çeşitlilik sağlayacaktır.

Çocuk ve çiçek temasından ayrı olarak Antalya İli' nin zengin tarımsal ve bitkisel özelliklerine yer verilmiştir. (Zeytin Bahçeleri, Turunçgil Bahçeleri, Tahıl, Pamuk, Palmiye, Baklagil, Baharat Bahçeleri) Bu bahçelerde fuar dışı kullanım olarak üniversite öğrencileri, araştırma görevlileri çeşitli çalışmalar yürütebilirler.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Danışman: Pelin Alpaslan

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Münire Sağat

Barış Ekmekçi

Nuri Cihan Kayaçetin
Yardımcı Mimar(lar)
Metehan Gürsoy