+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

T.C. Merkez Bankası Bursa Şubesi Hizmet ve Lojman Binası

2005 yılında T.C. Merkez Bankası tarafından açılan yarışma sonucu inşa edilen yapı, 2012'de Arkitera İşveren Ödülü'ne layık görüldü ve ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Yarışma ile ilgili genel açıklama

2005 Yılı Haziran ayında T.C. Merkez Bankası Yeni Şube ve lojman binaları projelerini elde edebilmek için ulusal tek aşamalı bir yarışma açtı.
Yarışma Sonucunda müellifi olduğumuz öneri 1. seçilmesinin ardından Uygulamaya yönelik projeleri yapmak üzere Merkez bankasıyla sözleşme imzalanarak çalışmalara başlandı. Böylece projelendirme safhası yaklaşık 1 yıl sürdü ve 2006 yılı sonunda proje uygulanmak üzere ihale edilmeye hazır hale geldi. Yapı 2013 yılında tamamlanabildi.

Mimari yaklaşım

Yarışma alanı Bursa'da santral garajın batısında yer alan Ankara –İzmir yolu üzerindedir. Lojman ve şube binaları için düşünülen arazilerin arasından Santral garaj Fomara kesişimine bağlanan bir yaya yolu ve Osmangazi metro istasyonu bulunur.
Proje temel olarak dışardan ve içerden okunaklı basit mimari prensipler üzerine kurgulanmıştır. Şube yapısında yoğun güvenlik önlemleri gerektiren, karmaşık para akışlarının gerçekleştiği ve teknik bölümlerin bulunduğu alanlar, net sınırları dışardan okunabilen bir kaide altına alınmıştır. Zemin düzlemi müşteri girişinin gerçekleştiği transparan bir bölge olarak düşünülmüş,. 1. ve 2. katlar yönetim ve ofis alanları olarak düzenlemiştir.

Şube Binası bütün fonksiyonları kavrayıp kuşatan sert bir kabuk gibi davranır. Bu Tavır binanın işleve göre özelleşmiş zırhını oluşturur. Tasarımda mümkün olduğunca kompakt bir yapı hedeflenmiştir.Banka, işlemlerinin karmaşıklığı ve işleyiş şekli itibarı ile birbirini tetikleyen bir düzenek gibi çalışır. Döşemelerde açılan birbiri üstüne tekabül etmeyen galeri boşlukları ve cam çatılar, yapı içerisinde farklı noktalarda farklı derinlikte algılar oluşturur. Yapı cidarı bu sistemi birlikte tutan homojen bir düzen üretir ve hareketli iç mekanı dışına yansıtır.

Map
Details
Project Location: Bursa
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)
Consultant: Walter Stelzhammer
Ana Yüklenici: Ordem Yapı
Projcet Manager: Cevdet Göğüslü
Structural Project: Probi Mühendislik
Mechanical Project: Öcen Mühendislik
Electrical Project: Öneren Proje ve Mühendislik
Photography: Cihan Poçan
Project Start Date: 2005
Project End Date: 2006
Construction Start Date: 2008
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 3.600 m²
Total Construction Area: 4.900 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emine Didem Durakbaşa

Ömer Selçuk Baz