+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Türksat İletişim MerkeziTasarıma ait alt düşünce yapısı, Türksat logosunda yer alan “İletişim her şeydir!” sloganı üzerinde geliştirilmiştir.  Yapının mevcut parsel üzerinde maksimum düzeyde mekanlara sahip olurken, katlar arasında ilişkinin minimum ve hafif/şeffaf düzeyde kurulması, irdelenen “iletişim” teması ile ilişkilendirilmiştir.  Bu iletişim kurgusu; yine Türksat’a ait logo etrafında bulunan yayın, dik kenarlı hale getirilerek yapımızın etrafını saran ve öncelikle mekanlar arasında “iletişimi” sağlayan şeffaf bir hole dönüştürülmesi üzerine temellendirilmiştir. Yapının doğu cephesini, Türksat logosunda olduğu gibi saran, bu şeffaf hol; kullanıcıları veya ziyaretçileri 3 ana başlıkla İLETİŞİME geçirir:

  • TARİHLE İLETİŞİM: Kullanıcı ya da ziyaretçilerin Doğu cephesinde bulunan ve tarihi envantere kayıtlı ufak fırın kalıntısı ile olan görsel iletişimi.

  • YAŞAMLA İLETİŞİM: Kullanıcı ya da ziyaretçilerin Güney cephesinde bulunan Kısıklı Caddesi ile olan iletişimi. Hol etrafında bulunan şeffaf plaka ile kullanıcı – Caddeyi kullanan halk arasında görsel iletişimin sağlanması.

  • YEŞİLLE İLETİŞİM: Yapıya ait iki kütle arasında ve giriş lobisinde tasarlanan yeşil iç bahçeler ile olan iletişimin, bu holün sağladığı süreklilik içerisinde elde edilen “yeşille” huzur verici bir iletişimin kurulması. Bu sayede çalışanların iş yükü arasında rahatlama imkanının sağlanmasına yönelik “duyusal” iletişim hedeflenmiştir.
Details
Project Location: İstanbul, Üsküdar
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: İSTTEK inşaat
Project Start Date: 2011
Project End Date: 2011

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ahmet Faruk Yıldırım