+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Ayvalık Belediyesi Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

Ayvalık’a bağlı Küçükköy yerleşimine yaklaşık 1 km mesafede konumlanan yapı bölge halkının muhtelif sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanmış.

Ayvalık’a bağlı Küçükköy yerleşimine yaklaşık 1 km mesafede konumlanan yapı bölge halkının muhtelif sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Proje arazisi üçgen şeklindedir.  Üçgenin bir kenarı denize açılır, diğer kenarı ana yol aksına cephe verir. Çok amaçlı olarak işlev görecek olan salon 250 kişiliktir. Salona açılan fuaye alanı denize paralel konumlanır ve terasa açılarak iç-dış ilişkisini kuvvetlendirir. Bu sayede fuaye dış mekâna da taşarak büyür ve dış mekân etkinliklerine de olanak sağlar. Yapıya girişler Fuayenin her iki cephesinden karşılıklı olarak sağlanmaktadır. Bu şekilde ana yoldan yaya ulaşımı sağlanabildiği gibi arka cepheden de otopark alanına ve çim bahçeye ulaşım sağlanmaktadır. Yapı üç yönünden dışa açık ve iç-dış ilişkisini sağlayan bir kurgudadır. Otopark alanına bakan cephede ise servis birimlerinin olduğu mekânlar ve servis girişleri bulunmaktadır.

Salona hizmet eden diğer mekânlar; mutfak, hazırlık odaları, ofis ve servis hacimlerinden oluşmaktadır. Salonun cephesinde bırakılan doğramalar sayesinde mekân doğal ışık alabilmektedir. Aynı zamanda yapının ana işlevi olan salonun ön cepheye bakması yapı fonksiyonunun dışavurumudur. Fuaye cephesinde yöreye ait sarımsak taşı kullanılmış, diğer cepheler sıva olarak bırakılmıştır. Yapıda herhangi bir kaplama malzemesine gerek duyulmamıştır. Yapı bir saçak altına yerleştirilen salon ve fuaye kütlesinden ibarettir. Kütlenin saçak ile ilişkisi mimari tasarımda belirleyici olmuştur. Yapının iç mekânında Ayvalık’a özel zeytin ağaçlarından esinlenerek doğadan renkler ve ahşap kaplamalar kullanılmıştır. Peyzaj tasarımında yapının dışa açılan üç yönünde çim bahçe düşünülmüştür.  Bahçeye yerleştirilen yöreye özel zeytin ağaçları yapının yerle ilişkisini kuvvetlendiren peyzaj öğeleridir.

Map
Details
Project Location: Ayvalık, Balıkesir
Project Type: Cultural Center
Proje Tipi Grubu: Kültür
Employer: Doğuş Gayrimenkul Yatırım ve İşletme
Ana Yüklenici: HEM Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Cey Peyzaj
Lighting Project: ALD Aydınlatma
Structural Project: CGA Mühendislik
Mechanical Project: AR-KE Mühendislik
Electrical Project: Esan Mühendislik
Çelik Projesi: CGA Mühendislik
Altyapı Projesi: ÇEVSA Mühendislik
Akustik Projesi: Talayman Akustik
Acoustic Consultant: Demir Döken
Yangın Tahliye Projesi: Tasarım Yangın Danışmanlık
Fire Safety Consultant: Taner Kaboğlu
Photography: Uğur Ceylan
Architectural Supervision: Doğuş Gayrimenkul Yatırım ve İşletme
Construction Site Manager: Ahmet Sarımeşe
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 4,300 m²
Total Construction Area: 800 m2

Pin It
Architects

Derya Ekim Öztepe

Ozan Öztepe

Deniz Ekim Çubukçu