+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Barbaros Evi

Onurcan Çakır'ın İzmir'in Barbaros Köyü'nde kendisi için tasarlayıp inşa ettirdiği ev, doğanın içinde özenle tasarlanmış bir yaşam alanı.

Onurcan Çakır, İzmir'de Barbaros Köyü'ndeki evini anlatıyor:

Barbaros Evi, Urla’nın Barbaros Köyü’nde bulunmaktadır. İzmir’in denize kıyısı olmayan bu köyü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknopark arazisine komşudur ve sınırları içinde on altı adet gölet bulundurmaktadır. Barbaros Evi, betonarme strüktür ile köy taşının bir arada kullanımı ile oluşturulmuştur. Beton ve taş, yüksek yüzey yoğunluklarına sahip malzemeler olduğundan ses geçirimsizliği açısından tercih edilen malzemedir. Projenin temel yola çıkış noktası, doğanın içerisinde sessiz ve sakin bir yaşam ortamı sağlayan bir konut tasarlamak olduğundan, bu malzemelerin kullanımına karar verilmiştir. Brüt beton cephesi olan oda, özellikle akustik olarak çalışılmış, betonun arkasında taşyünü ve tuğla duvar katmanlaşması, çift pencere ve çift kapısı ile istenildiğinde dışarıdaki seslerden tamamen izole olarak uyumak için tasarlanmıştır. Binanın geri kalan tüm dış duvarları ise, köyün ustaları tarafından köyün taşı ile yapılmış, iç yüzeylerinde ısı yalıtım malzemesi ve ikinci bir kat duvar katmanlaşması sayesinde hem ses hem de ısı yalıtımı sağlanmıştır.

Kışın çok rüzgarlı ve soğuk olan köyde sert esen rüzgar olan poyrazın yönüne gore cephe açıklıkları belirlenmiş, kuzey cephe tamamen sağır duvarlarla inşa edilmiştir. Doğu cephesinde ise mümkün olduğunca dar pencere açıklıkları, şerit şeklinde gerekli görülen kısımlara yerleştirilmiştir. Bahçede ellinin üzerinde kalıcı bitki çeşidi bulunmaktadır ve batıda binadan terasa geçişi sağlayan geniş cam kayar pencerenin önündeki söğüt ağacı, yaz aylarında gölge yaparak iç mekana gelen güneş ışığını azaltırken, kışın yapraklarını dökerek güneşin daha çok içeri girmesini sağlamakta ve iç mekanda ısıl konfor açısından olumlu katkıda bulunmaktadır. 

Details
Project Location: Urla, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Onurcan Çakır
Ana Yüklenici: Onurcan Çakır, Önderler İnşaat
Structural Project: Dur İnşaat
Mechanical Project: Proje Fabrikası
Electrical Project: Sgm Elektrik
Plumbing Project: Proje Fabrikası
Akustik Projesi: Onurcan Çakır
Photography: Onurcan Çakır, Ersen Çörekçi
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2014
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 375 m²
Total Construction Area: 83,3 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Onurcan Çakır