Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

BAŞAR Technologies Fabrika Yönetim Ofisi

Kalıp, makine parkur, paketleme ve dizme gibi konularda robotik tasarım ve üretim hizmeti veren Başar Tecnologies''''''''in Trakya Serbest Bölgesi''''''''ndeki fabrikalarının yönetim ofisinin cephe ve iç mimari tasarımı TEAM Proje Mimarlık tarafından yapıldı.

Giriş cephesi için tasarlanan saçağının katmanlı yapısı ve bulunduğu alana aykırı tasarım anlayışı, firmanın sahip olduğu çoklu yapı ve teknolojisini vurgulamayı amaçlıyor. Giriş alanı ve yönetim katına, geometrik izler cephe iç mekana taşınırken, yansıyan yüzeyler ile mekan sınırları kırılmaya çalışılmış.

Başar Teknoloji projesi tasarım kurgusunda mekan öncelikli belirleyici olmuş. En-boy oranına göre yüksekliğin az olması tasarımcıları yansıyan yüzeyler ile hacim algısını kırmaya yönlendirmiş. Mekanın, tasarımı bu kadar meşgul etmesinden dolayı, firmanın kimliğini ve firma adına oluşturulmak istenen hikayeyi anlatmak için sanat işleri öne plana çıkarılmış. Konsept projeden başlayarak uygulama süreci ile resim, heykel ve yerleştirme çalışmaları belirlenmiş. Firmanın teknolojik alt yapısına gönderme yapmak için eski floppy disklerden kurgulanmış tabloları kullanılmış. Firmanın makine kullanımı vurgulamak için ise hareketli bir çark sistemi tasarlanmış. Yapılan üretimin karmaşık yapısının soyut ama güçlü anlatımı için de parametrik bir yerleştirme, ofis içinde taratılan iç bahçe için metal kuşlardan oluşan yerleştirme, yemekhane için duvar yerleştirmeleri, yönetici odası için yağlı boya tablo ile heykel çalışmaları gibi birçok sanatsal çalışmaya yer verilmiş.

Künye
Proje Yeri: Çatalca, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
İşveren: Başar Kimya Makine ve Kalıp Sanayi
Ana Yüklenici: Team Proje Mimarlık
Uygulama Projesi: İbrahim Alican, Serdar Ceylan
Fotoğraf: Gürkan Akay
Şantiye Yöneticisi: Tamer Ekinci
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Toplam İnşaat Alanı: 1.200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aykut Mete

Numan Zülfikar