+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Similiar Projects

BKM AR-GE Ofisi

İstanbul'da Akmerkez İş Kuleleri'nin 3 katında, toplam 3.120 m2 çalışma alanında 170 kişilik personeliyle yer alan BKM'nin bünyesine kattığı yeni 1.040 m2’lik alanda oluşturduğu AR-GE merkezinin iç mimari tasarım ve uygulaması HAKANLAR Mimarlık'a ait.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan Bankalararası Kart Merkezi‘nin (BKM) faaliyetleri, ödeme sistemleri içerisinde; nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmektir.

Toplamda 1040 m2’lik dairesel plana sahip olan alanda Agile çalışma prensibine uygun olarak tasarlanan 8 adet çalışma alanı, 4 adet toplantı odası, açık ofis alanı ve kafeterya alanı bulunmaktadır. BKM ekipleriyle yapılan toplantılar doğrultusunda konsept oluşturulurken Deniz, Adalar ve Ana Karalardan esinlenip bir tasarım yolu geliştirilmiştir. Toplantı odaları bina çekirdeğine yakın konumlandırılan birer ada iken sirkülasyon alanı bir deniz gibi düşünülmüştür. Kalan alanlar ise Ana Kara olarak adlandırılmıştır. Kafeterya alanı için ise İstiklal Caddesinden esinlenerek tasarım ögeleri oluşturulmuştur. Çalışanların uzun saatlerini geçirdikleri bu alanda plaza rutininden uzak, psikolojik ve ergonomik olarak rahatlatıcı bir tasarım yolu izlenmiştir. Tüm malzeme, renk ve mobilya seçimleri bu düşünce doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Nisan ayında tamamlanan AR-GE merkezi. Şu anda 107 çalışanı ile Akmerkez’de hizmet vermektedir.

Details
Project Location: Beşiktaş, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Bankalararası Kart Merkezi (BKM)
Ana Yüklenici: HAKANLAR mimarlık
Mechanical Project: EMA Mühendislik
Electrical Project: TGM Elektromekanik
Acoustic Consultant: Aktav Akustik
Photography: Ömer Kaan Ulaş
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ömer Hakan Ulaş

Ömer Kaan Ulaş