Other Works
Similiar Projects

Bostanlı Kaykay Parkı

İzmir Bostanlı'da bulunan kaykay, paten ve BMX parkı DS Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bostanlı Kaykay Parkı öncelikle tüm verileri algoritmik tasarım araçları ile üretilen ve belki de Türkiye’de ilk kez hem yerel hem dünya seviyesinde sporcularla birlikte tasarlanmış bir projedir.

Proje hem statik karakteri, hem işlevsel kullanımı, hem de görsel izlenimi itibariyle akışkan eğrisel yüzeylere sahip bir kabuktur.

Kaykay, paten ve BMX kullanıcıları için aktiviteler devamlı bir akış halinde kurgulanmıştır. Bu akış standart elemanların eğrisel geometriye içkin çoğaltılması ile elde edilmiştir. Farklı eğimlerde rampa kompozisyonları, farklı yüksekliklerde merdiven, bar, levhalar gibi yaygın kullanılan elemanlar değişken durumları olan tek bir yüzey şeklinde tasarlanmıştır. Bu kurgu içinde farklı zorluk seviyelerinde bölgeler oluşturulmuştur. Aktif kullanıcı ile dinlenen ve seyreden ziyaretçinin parkı kullanımı ayırıcı eleman olmaksızın ayrıştırılmıştır.

Alanın altyapı sınırlamaları dikkatle çalışılmış, park mümkün ölçüde gömülerek topoğrafyanın doğal bir uzantısı şeklinde ele alınmıştır. Bu durum parkı kıyı ve deniz ile bütünleştirmiştir.

Değişken kesitler üreten çift eğrili betonarme kabuk, projede 169 özgün ayrıt ile ifade edilmiştir. Ayrıtların tasarımı, yerleşimi, kodlanması ve koordinatlandırılması Python script kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Parkın eğim analizi, beton, donatı, kontrplak ve benzeri metrajı, çeşitli algoritmik tasarım araçları ile üretilen dinamik modelden elde edilmiştir. Bu durum proje sürecinde revizyonları hızlandırmış, alternatifler üzerinden çalışmayı kolaylaştırmıştır.

Map
Details
Project Location: İzmir, Karşıyaka
Project Type: Park
Proje Tipi Grubu: Peyzaj Tasarımı
Employer: İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı
Ana Yüklenici: Trend İnşaat ve Tekeloğlu Yapı İş Ortaklığı
Alt Yüklenici: Madparx, Ayhan Yurtsever
Projcet Manager: Deniz Aslan
Structural Project: Fatih Sütçü
Mechanical Project: Enes Şavlı
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 4,241 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Abdulkadir Eren Öztürk

Turan Altıntaş

Deniz Aslan