Other Works
Similiar Projects

Defacto Yönetim Binası

Mimarca Tasarım ve Mimarlık İstanbul İkitelli'de tasarladağı yönetim binasını anlatıyor:

" ... Giysi, insanın suretidir. Her giyside, her farklı bakışta, insan yeni bir suret kazanır. Tıpkı cam bir prizmadan yansıyan farklı görüntüler gibi. Her bakışta farklı yansımaları yakalayan göz, sıradışı ve yeni deneyimlere hazırdır artık..."

Ana kütle; içinde yer aldığı arsanın dikdörtgen biçimine uyumla, prizma formunda tasarlanmıştır. Bu form, cepheden başlamak üzere, farklı kübik biçimlerle ve "prizma"nın yeniden şekillenmesiyle zenginleştirilmiştir. Prizma biçiminde tekrarlanan eklemeler ve yine aynı formda içeri çekilmelerle binaya sıra dışı bir hareket kazandırılmıştır. Her açıda farklı ve sıra dışı bir deneyim yaşatan yapıda, ana formu belirleyen masif form, cam yüzeylerle ve ana prizmadan patlayan iki kütle ile yarışmaktadır.

Cephenin simgesel kullanımı sayesinde yaratılan dinamik ambiyans, günümüzün renkli, hızla değişen yaşamı ve bunun tekstil sektörüne yansımasına vurgu yapmaktadır.
Yapı; Defacto'nun fikirsel orijinini oluşturan "Akdenizlilik Olgusu"nun, çağdaş mimari dille yorumlandığı bir kimlikte kurgulanmıştır. Akdeniz mimarisinin bileşenleri, giriş meydanının iki yanındaki su öğesi, iç avlusu, yeşil ve mekân kurgusuyla ifade edilmiştir. Ayrıca yapının iç mekânında, farklı iç bahçe alanlarıyla görsel zenginlik yakalanmaya çalışılmıştır. Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle güçlü bir algılaması olan yapı, cam, ahşap ve beyaz masif yüzeyleriyle de modern bir etki sunmaktadır. Ana kütle; içinde yer aldığı arsanın dikdörtgen biçimine uyumla, prizma formunda tasarlanmıştır. Bu form, cepheden başlamak üzere, farklı kübik biçimlerle ve "prizma"nın yeniden şekillenmesiyle zenginleştirilmiştir. Prizma biçiminde tekrarlanan eklemeler ve yine aynı formda içeri çekilmelerle binaya sıra dışı bir hareket kazandırılmıştır. Her açıda farklı ve sıra dışı bir deneyim yaşatan yapıda, ana formu belirleyen masif form, cam yüzeylerle ve ana prizmadan patlayan iki kütle ile yarışmaktadır.

Cephenin simgesel kullanımı sayesinde yaratılan dinamik ambiyans, günümüzün renkli, hızla değişen yaşamı ve bunun tekstil sektörüne yansımasına vurgu yapmaktadır.
Yapı; Defacto'nun fikirsel orijinini oluşturan "Akdenizlilik Olgusu"nun, çağdaş mimari dille yorumlandığı bir kimlikte kurgulanmıştır. Akdeniz mimarisinin bileşenleri, giriş meydanının iki yanındaki su öğesi, iç avlusu, yeşil ve mekân kurgusuyla ifade edilmiştir. Ayrıca yapının iç mekânında, farklı iç bahçe alanlarıyla görsel zenginlik yakalanmaya çalışılmıştır. Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle güçlü bir algılaması olan yapı, cam, ahşap ve beyaz masif yüzeyleriyle de modern bir etki sunmaktadır.

Details
Project Location: İstanbul, Küçükçekmece
Project Type: Offices
Employer: Ozon A.Ş.
Ana Yüklenici: Ozon A.Ş.
Structural Project: Oran Mühendislik
Electrical Project: Enkom Mühendislik
Project Start Date: 2010
Project End Date: 2010
Building Plot Area:
Total Construction Area: 10,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Jülide Kazas

Özlem Özmen

Sevcan Bölükbaşı