Other Works
Similiar Projects

Duygu Asena Anıtaşı

Duygu için:

Üç boyutlu bir "möbius" kurdelesi

Yumuşak, dişil, güçlü bir form

Sonsuzluk işareti

İç-Dış, Zaman-Uzam, Varlık-Yokluk kavramlarını içeriyor

Doğal taştan

Toprağa öylece bırakılmış bir kurdele

Duygu'yu tanıyorum. Kardeşi İnci arkadaşımız. Duygu için birşeyler yapmak istiyor. Daha kalıcı anlamlı şeyler. Adına bir ödül gibi. Ancak elbette bir de mezar düzenlemesi işi var. Bazı kişilere rica etmiş. Pek olumlu bir sonuç çıkmamış. Bir gün Bülent Erkmen'in atölyesinde buluşup genel çerçevede neler yapılabileceğini konuşup öneriler getirdik. Doğrusu biz pek anıt mezar taraftarı da değildik. İnci de bu düşünceye katılıyordu, mezar için "çok sakin, yalın, yumuşacık ve düz birşeyler" diye kendince bir brief verdi ve gelecekte sürekli bir kültürel etkinlik için de kararlı göründü. Sonuçta her ikisi de bana bakıp haydi dediler.

O ara, Yıldız üniversitesinde proje atölyesine gidiyordum. Ortalıkta maketler ve bolca maket malzemesi vardı. Böyle konularda kalem kağıda sarılmadan önce düşünmek iyidir. Toprağın üzerine öylece bırakılmış bir kurdele'nin yeterli olacağını düşündüm. Nedense aklıma Stevie Wonder'ın "Ribbon in the Sky" şarkısı geldi. Elimdeki kağıt bükülüp "möbius eğrisi" dediğimiz biçime giriverdi. İnci'nin öneriyi içtenlikle benimsediğini söylemeliyim. Umarım Duygu da bu tasarımdan mutludur.

Tanju özelgin'in katkısı ile bu zor biçim boyut kazandı, Bülent Erkmen, malzeme seçimi, grafik düzenleme ve sunum için önemli katkıda bulundu, mermer sanayi içinde olan mimar arkadaşımız Sancar Uçar SNC makinası ile üretimi üstlendi. Umarım yakın bir tarihte uygulama gerçekleşecek.

Bir Tasarımın nasıl ve hangi etkilerle zihnimizde biçimlendiğini kim bilebilir...

Bu bir Anıt değil, sakin bir mezar çerçevesidir, bence böyle anılması daha doğru. Boyutu: 110 cm x 210 cm, topraktan yüksekliği 10 ile 40 cm arasında değişken.

Haydar Karabey

Map
Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Anıt / Simge Yapı
Proje Tipi Grubu: Urban Design
Project Start Date: 2007
Project End Date: 2007
Construction Start Date: 2008

Pin It
Architectural Offices
Architects

Haydar Karabey

Bülent Erkmen
Contributing Architect(s)
Sancar Uçar