Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ecotone

Ecotone, eğitim ve sanayi kesişiminde, İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Teknopark kampüsünün bir parçasıdır.

Tekstil akademisi ve öğretim bloğu yapılarının arasında yer alan program; eğitim, esnek ortak-çalışma, ve toplantı alanlarını kapsamaktadır. Tasarlanan bu hibrit alan ile inovasyon ve yeni teknolojilerin geliştirilmesinin teşvik edilmesi amaçlanmıştır.

Yapı, basit bir strüktür ile çatı - döşeme arasında yeni bir ilişki kurmayı amaçlamaktadır. Laugier’in ‘İlkel Kulübesi’ni yansıtan tasarım, yüksek rüzgâr ve deprem risk bölgesindeki konumunu göz önünde bulundurularak, üstte çatı bulunan basit bir sütun düzenlemesi kurgular. Alan temel atımına uygun olmadığından, yapının kendi kendini destekleyebilmesi gerekmektedir; bunu başarmak adına hassas kolonlar yan yükleri destekleyerek zemin ve çatı bağlantılarında genişler. Yapıda; çelik ana çerçeve ve ahşap alt çerçeveler, çelik konnektörler yardımıyla lamine ahşap kaplanmıştır. Kolonlarda kullanılan, benzin deposu tasarımında kullanılana benzer yenilikçi üretim teknolojisi, mimari tasarıma inovatif bir yaklaşım yetirir. İnce sütunlar, sarkıt ve dikitleri anımsatan yapılarıyla kampüs boyunca değişen yükseklikler oluşturarak gökten yere erimiş izlenimi yaratır.

Küresel koronavirüs pandemisi sırasında geliştirilen Ecotone, pandemiklere dirençli ve sürdürülebilir ofis mimarisi için, dış alan entegrasyonu yüksek, ekili alanları bulunan, akışkan ve korunaklı ofis bölgeleri sunmaktadır. Proje, bireysel ve grup çalışmaları için hijyenik ve güvenli alanlara öncelik veren, daha iyi bir ofis ortamı geliştirebilmeyi amaçlamaktadır. Plan düzenindeki boşlukları, hava durumuna bağlı olarak, açık havada gayri resmi toplantı bölgeleri olarak kullanılabilecek alanlar sağlar. Bu dış mekan odalarının yanı sıra dikim alanlarıyla yeşillenen yapı, doğal havalandırma kurgusu ile mekanik sistemlere gerek duymadan iç mekanlarda temiz hava akışları sağlar. Yapıda pasif jeotermal ısıtma ve soğutma kullanılırken, hem drenaj hem de soğutma suyu boru formundaki sütunlar aracılığıyla gökten toprağa geçer.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Statik Projesi: Parlar Mühendislik
Mekanik Projesi: Çilingiroğlu Mühendislik
Elektrik Projesi: Sanayi Mühendislik
Proje Bitiş Yılı: 2020

Pin It
Mimar

Alper Derinboğaz