İlgili Projeler

Gökşin Evi

Ahmet Gökşin için Salih Zeki Pekin ve Nazan Noyan tarafından tasarlanan ve yapımı 2002 yılında tamamlanan ev Denizli Bağbaşı''''nda bulunuyor.

MATU Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Binaya yaklaşımda (dağa doğru tırmanan yoldan) arka siluetinde sarp dağların önündeki cephe görünümüne, dağ kuşu kartalın havada kanat çırpışlarını andıran bir simgesel imaj kazandırmaya çalışılmıştır. 3 katlı (yarısı gömülü) dikdörtgen prizmanın çatısının formunu simetrik bir tonoz olmaktan çok, bir yana yıkılmış bir yay olarak (uçan kartalın gövdesinin hareketlerini andırması için) tasarlanmıştır.

Arazi eğimi yönünde uzanan dikdörtgen prizma şeklinde (bodrum+zemin+1. kat) plana, ortak yaşam mekanlarını eklentilerken, salon kısmının (1. kattan da algılanabilecek şekilde) daha yüksek, yemek bölümünün daha alçak (kendi içinde bağımsız) iç mekan yüksekliklerini değerlendirerek, bu iki bölümün de çatısına farklı eğim ve radiuslarla kavisli çatılar tasarlayıp (uçan kartalın gövdesine takılı kanatlarının hareketlerini andırması için) sarp dağ ön planında hareketli bir form yaratılmaya çalışılmıştır.

Çatı strüktürü çelik olarak tasarlanmıştır.

Konuk yatak odasından, istinat duvarı ile ayrılmış arka bahçeye hemzemin ve teraslı çıkış sağlanmıştır. Zemin ve 1. kattaki yatak odalarını, dağ manzarasına yönelik olarak kuzey-doğu yönüne yerleştirilmiş ve bu mekanlara ulaşılan koridoru güney yönündeki dağa açılan ve manzarayı çerçeveleyen pencerelerle zenginleştirilmiştir.

Zemin katta yer alan yemek salonu, mutfak, giriş holü, hobi ve konuk odalarını açık havuz terasına yönlendirilmiştir. Bu terasın batısı üst bahçe toprağının da devam ettiği, hava sirkülasyonu sağlayan çatı bacalarının da bulunduğu, havuza hizmet veren gölgeli bir yapı ile sonlandırıldı. Üst bahçe ile açık havuz terası bir merdivenle bağlanmıştır.

Bodrum katta, dışarıdan da bağımsızca ulaşılabilen, konutun içine de geçilebilen yatak odası, mutfak, banyo ve yaşama mekanına sahip hizmetli apartmanı planlanmıştır. Bu mekan aynı zamanda, çamaşır yıkama odası ile kilerle de irtibatlı olarak tasarlanmıştır.
Bodrum katta yer alan kapalı yüzme havuzu çevresinde, dinlenme köşesi, aletli jimnastik bölümü, geniş bir sauna tuvalet gurubu yer almaktadır.

Künye
Proje Yeri: Denizli
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ahmet Gökşin
Proje Başlangıç Yılı: 1999, 2000
Proje Bitiş Yılı: 2000
İnşaat Başlangıç Yılı: 2002

Pin It
Mimar

Salih Zeki Pekin

Nazan Noyan