+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gölbaşı İş ve Alışveriş Merkezi

Levent Timurhan projeyi şöyle anlatıyor:

"Gölbaşı İş Merkezi, Alışveriş Merkezi, Sinema, Otopark Binası"nın tasarımında,farklı işletmecilerin ileriye dönük isteklerine uygun olarak, katların otel olarak kullanılabilme olasılığı da göz önüne alındı. Mimariyle uyum halinde mekanik, elektrikle ilgili olarak da Şaftlar ve kat yükseklikleri iş, rezidans, otel gibi kullanım farklılıklarına cevap verebiliyor.

Konumu ve yüksekliği (112,50 m) itibarıyle Ankara'nın sert kuzey-doğu hakim rüzgarlarından, sağır betonarme perde aerodinamik elipsoid bir tasarım ile tamamen korundu. önemli ısı kazancı,ses izolasyonu elde edildi. Çift cidar cephe sistemi ile güneş kontrolu maksimum sağlandı.yaz aylarında doğal havalandırma ile soğutma sisteminin yükü azaltıldı,kış aylarında ise doğal hava hapsedilerek ısı kayıpları önlendi.Cidarlar arası jaluziler ile de gün ışığı maksimum kontrollu mekanlara alınıyor. Fotovoltaik çat panelleri ve Rüzgar enerjisi ile dış cephelerin tamamı geceleri aydınlatılıyor. İş Merkezi, yükselen katların tamamı göl manzarasına dönük 270 derece geniş bakış açısıyla yönlendirilerek, Katların içinde mekanların her noktasından göle dönük olarak göl manzarası tümüyle kazanılmıştır. Yapı 14 m anteniyle 126,50 yüksekliğinde.

Ankara'da yapılagelen iş ve alışveriş merkezlerine alternatif özel bir konumda. Bölgenin Alışveriş merkezi, sinema, rezidans,iş merkezi ve otopark ihtiyaçlarını karşılayacak programları içeren yüksek katlı bir yapı. Projenin Tasarımında sert ticari kaygıları bir yana iterek tasarım yapılması, dış görünümlerinde yapıya cesur formsal zerafet kazandırılması bu iş ait önemli iddiamız ve öngörümüzden. Yapı,Mogan gölü ile estetik bir dialoğu yürütmekte.

Alışveriş merkezi zemin üzeri iki katlı, gün ışığından tamamen yararlanılarak ticari bölünmelere, birleşmelere kat içlerinde ve alt-üst katlar arasında da imkan sağlayacak çözümler öngörüldü. Sinemalar, yeme-içme mekanları, açık teras peyzaj alanları üçüncü kattadır, kafeler giriş katta çevreye dönük rekreasyon içinde. İş Merkezi yükselen blok, dört katta bir kat bahçeleri ortak sosyal alanlar yer alır ve yirmiiki kat. Son üst üç kat göl ve çevreye 360 derece manzaraya dönük, kamusal erişime açık mekan olarak tasarlanmış. Otopark ve diğer müştemilatın yer aldığı bodrum katlar üç kat.

Yapının tasarım estetiği ,mekanik sistemleri,aydınlatma sistemleri, su kullanımı, yapı bütününün gelişimi, uzun vadede sürdürebilirliği, malzeme seçimleri disiplinlerarası yaklaşıma dayanır.

Künye
Peyzaj Mimarlığı: Funda Şahin
Statik Projesi: Kenan Özbek, Kompozit Mühendislik
Elektrik Projesi: Cengiz Öktem, Öktem Mühendislik
Maket: Serdar Gürol, Gürol Mimarlık
Toplam İnşaat Alanı: 24.238 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Levent Timurhan