Other Works
Similiar Projects

MANO MAG - Aylık Mekan ve Tasarım Kültürü Tablet Dergisi

Derginin genel yayın yönetmeni ve kurucusu Dila Gökalp anlatıyor:

Türkiye’nin ilk mekan ve tasarım kültürü tablet dergisi olma özelliğine sahip MANO MAG dergi 2012 - 2014 yıllarında 20 sayı halinde aylık olarak yayınlandı. Kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Dila Gökalp, derginin temel amacının öncelikli olarak “Yerel Tasarım” dünyasının ürettiği nitelikli tasarım fikir ve projeleri incelemek ve özenle seçilen zengin içeriği paylaşmak olduğunu vurgulamıştır. Bu amaçla farklı ilgi alanlarına sahip mimar, tasarımcı ve akademisyenlerden seçilen editör ekip ilham kaynağı mekân ve tasarımları MANO MAG aracılığıyla paylaşmak için bir araya gelmiştir. Dergi, iTunes ve Google Play üzerinden özel tasarlanmış bir yazılım ile aplikasyon üzerinden yayınlanmıştır. Ücretsiz olarak indirilen aplikasyon, aylık içerik yenilenmesiyle dergiyi okuyucularına interaktif bir şekilde sunmuştur. MANO MAG tablet dergisinin dijital ortamda ve tablet formatında yayınlanmasının bir diğer amacı ise bu yeni medya ortamının faydalarından yararlanmaktı. MANO MAG, üretildiği seneler içinde önemli markalarla (Arçelik, Vitra, Siemens, Peugeot, vb.) reklam kampanyaları yürüterek tablet dergiciliğinin yayılması konusunda önemli adımlar atmıştır.

Gelişmekte ve zenginleşmekte olan Türk tasarımının yakın takipçisi olma hedefiyle kurulan MANO MAG, seçtiği temalar ekseninde özel projeleri bir araya getirmek üzerine kurgulandı. İç mekân tasarımı ve mimarlık gibi mekân odaklı konuların yanı sıra ürün tasarımı, moda ve tasarım teknolojisi gelişmelerine kadar uzanan geniş bir yelpazenin içinde tasarımın her dalı ile yakından ilgilenen MANO MAG, ilham kaynağı oluşturan yerel ürün ve tasarım fikirlerinin gündeme getirmeyi amaçladı.

Dergi kendine özgü bölüm ve araştırmaları yapmıştır, bunların başında ‘MANO MAG Keşfi’ geliyor; bu dosya sayesinde Türk tasarımcıların taze projeleri büyüteç altına alınıp incelenir. ‘MANO Gurme Mekan’ dosyası ile yeme-içme mekanlarının tasarımları, ‘MANO Zinde Mekan’ dosyası wellness ve spor mekan tasarımlarına ve ‘MANO Spot’ ile belirlenen tematik tasarım konuları incelenir, ‘MANO MAG Hissi’ ile sadece yerel tasarım değil dünyadan da ilham verici mekanlar yakın mercek altına alınır.  Bunların dışında her ay; mimari, iç mekan, tasarım, moda, seyahat, etkinlik ve ajanda gibi dosya başlıklarıyla Türk tasarımındaki yenilikler ve son projeler paylaşılmıştır.

Details
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2014

Pin It
Architectural Offices
Architects

Dila Gökalp