Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Olimbera

Atölye Kolektif, projeyi anlatıyor:

Olimbera, keşfetme temeline dayalı açık hava eğitimlerinin yanı sıra bir permakültür alanı olarak da kullanılan proje sahası içinde, her iki fonksiyona da cevap verebilecek bir yapıya ihtiyaç duyulması sonucu tasarlanmıştır. 2008 yılında yine Atölye Kolektif tarafından aynı arsa içinde projelendirilen “dağ evi” nin devamı niteliğinde bir anlayışla, içinde bulunulan doğa parçasına minimum müdahale etme esasına dayanır.

Proje alanı Kocaeli ilinin güneyinde, Başiskele ilçesi, Kirazpınarı mevkiinde yer almaktadır. Kuzey-güney doğrultusunda yaklaşık 30 metre kot farkı bulunan arsa yaklaşık 28.000 m2 büyüklüğündedir.

Yapı, arsanın üst kotlarında panoramik manzaraya hakim bir noktada konumlandırılmıştır. Doğal peyzaja uzanarak yakın çevre ile maksimum etkileşim içinde olması amaçlanmıştır. Yapıya yaya yaklaşımı ahşap lavanta kurutma hacimlerinin tanımladığı yürüme-dinlenme hattından sağlanmıştır. Böylece giriş hattı fiziksel bir ize ek olarak koku unsuru kullanılarak pekiştirilmiştir. Topografyanın hareketine eşlik ederek kısmen zeminden kopan yapı, açık amfi ve teraslar ile zemine tekrar bağlanır. Bu durum hem farklı kotlardan erişimi mümkün kılar hem de kullanıcılara yapının dış çeperlerinde farklı deneyim imkanları sunar.

Plan kurgusunun temel belirleyicileri çevresel, iklimsel veriler ile manzara faktörüdür. Programın ana mekanları manzaraya doğru yelpazelenerek açılır ve kullanıcılara farklı panoramalar sunar. Gün ışığı kullanımı hem manzara yönlerine doğru açılan ana cephe boşlukları, hem de çatı pencereleri ile üst seviyeye çıkarılmıştır.

Hakim rüzgar yönü olan güney cephesine servis birimlerinin konumlandırılmasıyla sert geçen kış aylarındaki olumsuzlukların binaya etkisinin azaltılması hedeflenmiştir. Taşıyıcı sistemin ana strüktürel malzemesi olarak çelik tercih edilmiştir. Hem içinde bulunulan doğal çevre şartlarına adapte olabilmek, hem de ileride yapı programı gereği doğabilecek yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek adına böyle bir tercihte bulunulmuştur. 

Künye
Proje Yeri: Kocaeli, Başiskele
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Birikim Danışmanlık
Proje Yöneticisi: Arif Bıltır
Statik Projesi: Dizge Mühendislik
Çelik Projesi: Aycon Mühendislik
Fotoğraf: Yıldırım Gürbüz
Mimari Mesleki Kontrollük: Arif Bıltır
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 28.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 400 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Evrim Akcan

Arif Bıltır

Emre Torbaoğlu
Yardımcı Mimar(lar)
Ecem Kurum
Maya Başdal
Ayçıl Yılmaz