Other Works
Similiar Projects

Yaşamkent 132 Konut-Rezidans

SGB Mimarlık Ankara Yaşamkent'te tasarladığı konut projesini anlatıyor:

"Apartman, Site, Konut" Yaşamına Farklı Bir Yaklaşım

Klasik apartman bloklarında yaşama zorundalığının olmadığı, araziyi iyi kullanarak yeşil-rekreasyon alanları yaratabilen bir çalışma yapmak adına “eskiz” çalışmalarımız başladı.

“ Villa konforunda apartman dairesi” arayışı tasarıda iyi bir başlangıç  oldu. Birbiri ile hiçbir şekilde ortak duvar kullanmadan kendi özel bahçelerine sahip konut yaşamları sadece villalarda var olabilen bir potansiyel olmamalıydı.

Cam ağırlıklı tasarlanan “düşeyden yataya dağılım çubuğu” görevi üstlenen kat holleri katta sekiz özel daireye ev sahipliği yaptı. Şeffaf-Lineer kat holümüze teker teker takılan dairelere ulaşım düşeyde 3 ayrı çekirdek ile sağlandı.

Gün ışığı potansiyelli -yatay geçiş olanaklı ve galeri boşluklarıyla  görsel zenginliği olan  kat holleri; sekiz ayrı yaşamı taşıma görevini üstlendi. Ayrıca her bir konutun bahçesine de ev sahipliği yaptı.

Arazi eğimine saygılı ve manzaraya yönelen her bir dairenin kademeli yükselişi özenle ele alındı. Yoğun emsalli, serbest yükseklikli arazimiz; özellikli bir semtte özellikli bir yapıyı taşımaya hazır potansiyeliyle çalışmalarımıza güç verdi.

Tasarımımızda; zemin-çatı dubleksleri, bahçe ile içselleşebilen spor tesisi-kafeterya çözümleri, kapalı otopark beslemeleri, bahçe kullanımlı-çatı ışıklıklı havuz önerisi, yapısal-bitkisel peyzaj uygulamaları çevre koşulları ve arazi eğimine saygıyla ele alındı.

Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: S.S. Yasama Konut Yapı Kooperatifi
Ana Yüklenici: S.S. Yasama Konut Yapı Kooperatifi
Structural Project: Akdeniz Mühendislik
Mechanical Project: AB Mühendislik
Electrical Project: AB Mühendislik
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2014
Building Plot Area: 9760 m2
Total Construction Area: 58,640 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Seçkin Sezer Baydar
Contributing Architect(s)
Ahmet Dogdaş
Elif Vural Akgün