Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Başyazıcı Premium Kayseri

Proje Kayseri' nin Melikgazi İlçesi'nde, üç ayrı ada parsel üzerinde konumlanmış dokuz konut bloğundan ve bir alışveriş merkezinden oluşmakta.

Melikgazi İlçesi' nde bugüne kadar yapılmış sosyal konut projeleri içerisinde en büyük olma ünvanına sahip bu proje, 280 m²' lik 216 konuta ve toplam 75.000 m² inşaat alanına sahiptir. 

12 ve 13 katlı olarak tasarlanan dokuz konut bloğu üç ayrı parsel üzerinde dörtlü, üçlü, ikili gruplar halinde yerleştirilmiştir. Blokların arazi üzerinde konumlanışında Kayseri şehir ve Erciyes Dağı yönleri dikkate alınarak her dairenin manzaraya açılması sağlanmıştır. İkili bloklar zeminde parsel alanı boyunca planlanan alışveriş merkezi üzerinde yükselir. Her bir ayrı parseldeki konut grubunun kendi özel güvenlikli girişleri ve kendilerine ait ayrı otoparkları bulunmaktadır.

Dörtlü ve üçlü blok parsellerinde yeşilin mümkün olduğunca yaygın ve rahat kullanımı sağlanmış ve otoparkların tümü yeraltında çözülerek yeşil alanlara geniş yer verilmiştir. Otopark çözümlerinde arazi eğimi belirleyici olmuş araziyi takip eden kademeli otoparklar tasarlanmıştır. En az hafriyat ve toprak yükü olacak biçimde tasarlanan bu otoparklar dörtlü ve üçlü bloklarda her daireye iki araçlık yer imkânı sağlamaktadır. Otoparklardan tüm blokların kat hollerine girişler verilmiş, aracını bırakan bir kullanıcının otoparktan dışarı çıkmadan asansörler ile doğrudan konutuna ulaşma imkânı sağlanmıştır. Salon ve mutfağın açıldığı geniş yay formundaki balkonlar teras özelliği taşımaktadır ve formları ile cepheye hareket kazandırılmıştır. Oturma odaları önünde yükselen ve tepe noktasında bir yay ile öne çıkan tasarım, blokların ön cephelerini farklı kılarken yatay çizgileri dengelemekte ve yüksekliğe vurgu yapmaktadır. Cephede cam ve toprak esaslı malzemelerin birarada kullanımı ile yansıtıcı, şeffaf yüzeylerin, mat yüzeyler ile dengelenmesine gidilmiştir. 4+1 şeklinde tasarlanan konutlara geniş bir antreden girilmektedir. Yemek odasından mutfağa verilen bağlantı ile salonla ilişkinin tamamen kopması engellenmiştir. Ebeveyn odaları kendilerine ait soyunma odası ve banyoya sahiptir. Tüm mekanlar optimum metrekarelerle çözülmüştür.

Dörtlü ve üçlü bloklardan parsel çözümü açısından ayrılan ikili blok, zemin kat, 1. bodrum kat ve zemin asma kat olmak üzere toplamda üç kata yayılmış olan alışveriş merkezi üzerinde konumlanmıştır. Alışveriş merkezinin iki blok arasında kalan bölümü çelik strüktür ile çözülmüş, kenetli metal çatı kaplama ile örtülen çatı tonoz şeklinde tasarlanmış ve çatıda doğal ışıktan faydalanmak üzere yarıklar şeklinde çatı ışıklıkları açılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Melikgazi, Kayseri
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Başyazıcı Yapı Teknik AŞ
Statik Projesi: Sigma Mühendislik
Mekanik Projesi: Meta Mühendislik
Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: Haziran 2009
Proje Bitiş Yılı: Şubat 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: Şubat 2011
Arsa Alanı: 35.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 74.000 m²

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir
Yardımcı Mimar(lar)
Elif Zeyrek
Bilgehan Akça
İrem Öngel