Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Erciyes Kongre Merkezi

Kayseri kış olimpiyatları için planlanan ve Erciyes projesinin bir parçası olarak, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan davetli yarışma için hazırlanan proje toplam 35.000 m² olup, gerçekleştiğinde Kayseri'deki en büyük kongre merkezi olacaktır

Kış sporlarının yapıldığı bu bölgede böyle bir kongre merkezinin oluşması Türkiye'de ve dünyada diğer bölgelere de örnek olacaktır.

Kayseri'de sıcaklık ve soğukluk farkı çok fazla olduğu için giriş cephesi hariç hiçbir yerde cam kullanılmadı. Erciyes dağının etrafında yılın çoğu zamanında sis olduğundan yapı planlamasında manzara odaklı değil, içe dönük bir tasarıma yönelindi. Binanın kış olimpiyatları ve dağ merkezine bakan cephesinde sağır olan batı cephesi dağın topografik yapısından esinlenilerek rasyonel kırıklı ve parça parça bir cepheye dönüştürüldü.

Kongre merkezinin yol kotundan yukarıda hissedilmesi ve merkeze değer katması açısından binayı planlarken binanın yol kotu ile aynı hizada olması esas alındı. Kayseri'de zeminin çok sert olması ve hafriyat çıkarmanın çok zor olması sebebiyle, giriş katın oturduğu yol kotundan başlayıp, aşağı inen salonlar için kazı yapmadan bina mevcut eğime oturtuldu. Geniş bir hol ile girilen giriş katta güvenlik ve danışma, vestiyerin bir yanında idare bölümü ve ofisler, diğer yanda vip bekleme alanı, kafe, açık sergi alanı, fuaye, toplantı odaları, restaurant, büyük salon ve atölyeler bulunmaktadır. Alt katta ise 2500 kişilik konferans salonu, üçe bölünebilen 1200 kişilik bir toplantı salonu, geniş giriş holünün yanında özel vip girişi, sanatçı girişi ve 400 kişilik bir restaurant ve 250 kişilik kafe & bar yer almaktadır.

Künye
Proje Yeri: Erciyes, Kayseri
Proje Tipi: Kongre Merkezi
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 35.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 60.000 m2

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir

Diden Bebek
Yardımcı Mimar(lar)
Fulya Bayar
Gizem Candemir