Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Maslak Avrupa Konutları

Proje arsası Maslak Ayazağa Mevkii' nde, Belgrad Ormanı kıyısında, Atatürk Otosanayi'nin hemen arkasında, İstanbul'un en hızlı ve yoğun olarak gelişen bölgelerinden birinde yer almakta.

Planlama 40 katlı bir kule, 18, 14 ve 12 katlı üç bağımsız blok ve teras bahçeli tek ve uzun bir bloktan oluşmaktadır. Planladığımız daire sayısı toplamda 900 olup, bu sayı konutları ayıran duvarların açılmasıyla da esneyebilmektedir. Sosyal tesisler uzun blok altında çözülmüş olup, bloklar arasında kalan orta alan yeşil ve suyun bir araya geldiği rekreasyon alanı olarak planlanmıştır.

Planlamaya başlarken arazinin sahip olduğu doğal eğim ve çevredeki yeşil alanlar çıkış noktamızı oluşturmuştur. Bununla birlikte mevcut çevresel faktörler ve geleceğe dönük kentsel gelişim öngörüleri tasarımın şekillenmesine ışık tutmuştur.

Planlamada kulenin yerleşimi ve formunun, deniz ve çevredeki orman manzarasına münkün olan en yüksek açıda hâkim olabilmesi sağlanmıştır. Zeminde elips bir formla başlayan üst katlara çıkarken iki kütleye ayrılıp, biri daralan diğeri aynı formda devam eden ve bu farklı geometrisini cephesine yansıtan kulenin sahip olduğu bir diğer önemli özellik ise, her katta konumlandırılmış açık teras alanlarıdır. Bu teraslar ile kulede yaşayan insanlara kent içerisinde bir teras bahçeye sahip olma imkânı sunulurken, yaşama alanlarının ötesinde kalan teras sınırı ile yükseklik duygusundan uzaklaşmaları ve rüzgârın etkilerinden yalıtılmaları da sağlanmıştır. Güçlü bir çekirdek yapısı olan kulenin her katında sekiz adet daire bulunmaktadır. Kulede yaşayanlara hizmet eden sosyal tesisler, zemin ve üst katlara yerleştirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Maslak, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Artaş İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: Şubat 2011
Proje Bitiş Yılı: Mayıs 2011
Arsa Alanı: 28.000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 150.000 m2

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir

Diden Bebek