Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Avrupa Konakları Florya

Florya Avrupa Konutları sekiz bloklu, 80 adet 250 m² büyüklüğünde konutlardan oluşan lüks bir site.

Projemiz, TOKİ ve Artaş İnşaat tarafından düzenlenmiş olan davetli yarışma sonucunda seçilmiş olan; cephe, çevre ve sosyal tesis düzenleme projesi. Projenin yer aldığı parsel D-100 Karayolu' nun arkasında, Florya Küçükçekmece sınırında yer almakta.

Florya Avrupa Konutları' nın cephe tasarımı yapılırken blokların bölge yüksekliğine uyumunu korumak için, kullanılan ahşap malzemelerin yüksekliğinin 12,50 m seviyesini aşmamasına özen gösterilmiştir.

Su ve yeşilin siteye verdiği sıcaklığı tüm site içerisinde devam ettirmek için, malzeme olarak yoğunlukla doğal kompakt laminant, doğal taş, kompozit paneller, ahşap ve cam kullanılmıştır.

Kat yükseklikleri 3.50 m olan bloklardaki salon, yemek bölümü ve mutfak gibi mekânlar, site içerisinde peyzaj düzenlenmesi yapılmış yeşil ve su yoğunluklu alana baktığı için cephelerde manzara görüşünü engelleyecek hiç bir bölüntüye izin verilmemiştir (lento, parapet vs). Özellikle giriş dublekslerinin peyzajlı bahçeyi daha iyi görmesini sağlamak için her blok girişi yol kotundan 1.00 m yukarıda olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yine giriş dublekslerinde geniş ahşap kaplama verandalarla yeşil alanlara düz geçişler sağlanmıştır. Blok girişlerindeki granit kaplama merdivenler sağlı sollu granit kaplı çiçekliklerle yeşillendirilmiştir. Yeşilin ve suyun özellikle yoğun kullanılması bahçe tasarımının esasını oluşturmaktadır. Binalar ve yol arasında uzanan granit kaplama süs havuzları bu esasa uygun olarak tasarlanmıştır. Bloklar arasında kalan ortak alanda; oldukça büyük bir ahşap pergola ve yine orta büyüklükte ikinci bir pergola, yeşilliklerin ortasında üç kademeden oluşan ve bu kademeler sayesinde her an su hareketi sağlayan büyük bir süs havuzu tasarlanmıştır. Havuz ve pergolaları ise yeşil çim alanlar ve büyük saksı bitkileri çevrelemektedir. Ortadaki bu zevkli alanın tam altında yer alan sosyal tesislere giriş yine bu alan içerisinde yeşili bölmeyecek şeffalıkta tasarlanan cam bir küp ile sağlanmıştır.

Site içerisinde çok amaçlı spor alanı, kreş ve çocuk oyun alanları da yeşil alanlar içerisine oturtularak yeşille bütünlükleri sağlanmıştır.

Son olarak çatıda cam ve ahşap gibi malzemelerle uyumlu çok esnek ve dayanıklı bir metal alaşımı olan uzun ömürlü titanyum çinko kullanılarak Florya Avrupa Konutları tasarlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Florya, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Artaş İnşaat
Fotoğraf: Studio Majo
Proje Başlangıç Yılı: Şubat 2011
Proje Bitiş Yılı: Mart 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: Mart 2011
İnşaat Bitiş Yılı: Temmuz 2012
Arsa Alanı: 22.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 25.000 m2

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir