Other Works
Similiar Projects

Batı Akdeniz Teknokenti Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdare Binası ve Kuluçka Merkezi

Batı Akdeniz Teknokenti Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdare Binası ve Kuluçka Merkezi, 2004 yılında kurulan Batı Akdeniz Teknokenti Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer almaktadır.

Özellikle turizm alanındaki yazılım teknolojileri, bilişim, ileri tarım, medikal, uzay ve havacılık, enerji, biyomedikal teknolojileri üzerine ar-ge çalışmaları yapan yenilikçi ve dinamik firmaların yer alacağı bina 3. kuşak teknoparkların insan odaklı olma özelliğini merkeze alarak tasarlanmıştır.

Yapının giriş katı stüdyolar, prototip atölyesi, proje pazarı ve çeşitli organizasyonlar için çok amaçlı salondan oluşur. Antalya Teknokent’ın önemli hedefleri arasında, yaratıcı proje sahibi girişimcilerin kuluçka merkezine dahil olması ve desteklenmesi yer almaktadır. Bu bağlamda, buluşçu ve yenilikçi düşüncelerin doğmasına katkı sağlayacak bireysel ve ortak çalışma mekanları yapının mekânsal kurgusunda önemli bir yer tutar. Yapının son katında ise teknokent yönetimine ait çalışma birimleri yer almaktadır. Binanın güçlü imgesel özelliği ile teknoloji geliştirme bölgesindeki mevcut yapı stokundan ayrışması hedeflenmiştir. Binanın kitle geometrisine yapılan müdahale ara katlarda yarı açık mekan olanakları yaratırken, çift cidarlı cephe özelliği gün ışığından yararlanma ve güneş kontrolü sağlar.

Details
Project Location: Antalya
Project Type: Offices, Public Administration Building
Proje Tipi Grubu: Kamu
Employer: Antalya Teknokent AŞ
Peyzaj Mimarlığı: 1/1 Landscape and Architecture
Lighting Project: Sayın AŞ
Mechanical Project: Melant Mühendislik
Electrical Project: Melant Mühendislik
Plumbing Project: Melant Mühendislik
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2020
Construction Start Date: 2021
Total Construction Area: 7.165 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Zeynep Esengil Ceylan

Ali Olgu Ceylan
Contributing Architect(s)
Gizem Kara
Cansel Samur