Other Works
Similiar Projects

Beklenmedik Tepe

“Beklenmedik Tepe”, İngiliz Kraliyet Sanat Akademisi’ne ait Burlington Bahçeleri’ndeki binanın daha kamusal bir yapıya dönüşme sürecinde, küçük ama etkili olacağını düşündüğümüz bir müdahale.

SO? Londra'da bulunan yerleştirme işini anlatıyor:

Türk Seramik Tanıtım Grubu ve Kraliyet Akademisi’nin düzenledikleri ve bizimle beraber OS31, Bureau De Change ve Scott Whitby Studio’yu davet ettikleri yarışmanın sonucunda seçilen projemiz, yaz aylarında Londra sokakları için yeni, bizler için tanıdık olan bir kamusal alan tanımına ön ayak olacak: Bugünkü durumda kullanılmayan bir kaldırımın “ayaküstü bir kamusal alana” dönüşümü. 

Beklenmedik Tepe’yi oluşturan fikirlerin bir kısmı, başlığı “dönüşüm” olan yarışma şartnamesi sayesinde ortaya çıktı. Ana malzemesi seramik olan geçici bir yerleştirme için oluşturulan yarışmada beklenen, hem seramiğin dekorasyon dışındaki mekânsal kullanım olanaklarının araştırılması, hem de Burlington Bahçeleri’ndeki binanın daha kamusal bir yapıya dönüşme sürecinden önceki bu müdahale fırsatının değerlendirilmesiydi. Önerimiz için alan seçerken, iç mekândaki seçenekler yerine binanın önünde yer alan, kaldırımla aynı seviyede olmasına rağmen zincirlerle yalıtılmış kısmı tercih ettik. Bu kullanılmayan alanın “ayaküstü bir kamusal alana” dönüşmesi binanın geleceğindeki planlar için bir başlangıç olabilirdi.

Alanı daha yakından tanımak için baktığımız Google Cadde görüntülerinde, kaldırımla proje alanını ayıran beton dubaların üzerine oturmuş sigara-kahve içen insanlar gördük. Civardaki dükkânlarda çalışanlar, akademinin öğrencileri ya da gelip geçen turistler için Burlington Bahçeleri’nin yer aldığı Mayfair semtinde böyle bir yere ihtiyaç olduğuna karar verdik.

Malzemenin dekorasyon dışındaki kullanım alanlarını araştırmak içinse, seramikle 3 boyutlu bir yapı oluşturmayı önerdik. Seramiğin tarih boyunca kullanıldığı iki boyutlu geometrik tasarımlar ve iki boyutlu bir geometrinin üç boyutlu bir mekana dönüşebilmesi için mukarnasın yapısal özellikleri, bu seramikten yapılmış peyzajı biçimlendirirken bize fikir verdi ve üçgen prizmalardan oluşan bir tepe tasarladık. 1 metre X 3 metre boyutlarındaki seramik levhalardan oluşan prizmaların bazıları üzerine oturmak/uzanmak için, bazıları bitkiler için, ışık geçirimli olanları ise aydınlatma amaçlı olarak kullanılıyor.

Londra’nın tanımlanmış açık ve kamusal alanlarının, açılış-kapanış saati belirli olan park ve bahçelerinden farklı olarak, kaldırımı işgal edip kamusal bir buluşma noktasına dönüştüren “Beklenmedik Tepe” Temmuz ayında açıldı ve 20 Eylül’e kadar ziyaret edilebilir.

Details
Project Location: Londra
Project Type: Temporary Structure
Proje Tipi Grubu: Kültür
Employer: Turkishceramics (Türk Seramik Tanıtım Grubu), Royal Academy of Arts (RA)
Ana Yüklenici: setWorks
Photography: Hufton + Crow
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015, 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 100 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sevince Bayrak

Oral Göktaş

Arda Bakıryol

Emine Derya Ertan

Julia Tarsten

Martina Calegari