Other Works
Similiar Projects

Bolluca Evi

EDDA Mimarlık tarafından iç mekan tasarımı yapılan Bolluca Evi, İstanbul Gaziosmanpaşa'da bulunan bir konut.

EDDA, projeyi anlatıyor:

Bolluca Evi doğanın en zengin toprak tonlarının göz kamaştırıcı vizon tonlarıyla buluştuğu, her gün doğal gün ışığıyla yıkanan ilham verici bir güzelliğe sahip. Bu modern ev için EDDA Mimarlık’ın kurucusu ve baş tasarımcısı restoratör iç mimar Eda Tahmaz’ın imza attığı modern projede, her bir parça eve özel olarak tasarlanıp üretilmiş.

Gölpark’taki yeni evin projesine başladıklarında burası henüz kaba inşaat olduğu için alt yapı çalışmalarını yapmak ve projedeki diğer büyük yer değişikliklerini uygulamak oldukça rahat olmuş.

Ev sahibi Ece Ertaş’ın tek isteği mutfağın bahçeye açılması olduğu için mutfak giriş katından alt kata indirilmiş.

İç mimar Tahmaz’a göre kullanılan parçaları yenileyip yeni alternatiflerle birleştirmek projenin oluşturulmasında en doğru yol olmuş.

Projeye başlarken ana fon olarak vizon seçilip kahve tonları kullanılmış. Doğal gün ışığının her odayı doldurduğu evin salonuna sarı ve mor gibi renkler eklenerek canlılık katılmış. Sadece çocuk odaları evin genelindeki stilden bağımsız olarak onların bireysel renk ve tercihlerine göre çizilmiş. Yaklaşık bütün mobilyalar iç mimarın kendi tasarımı. Farklı aydınlatma alternatifleri kullanıp derinlik ve hareketlilik yaratmayı seven iç mimar bütün aydınlatmaları kendi tasarlayıp Papirüs Aydınlatma’ya yaptırmış.

Evde kullanılan tüm parkeler Polen Mimarlık’tan seçilmiş. Perde kumaşları da Persan’dan temin edilmiş. Türkiye’nin seramik ve vitrifiye konusunda çok kaliteli üretimler yaptığını belirten iç mimar bütün vitrifiyeleri Vitra’dan seçmiş. Kapıların hepsi sökülerek projeye uygun tasarımlarla değiştirilmiş. Antredeki alan sonradan oluşturulmuş ve iç mimarın tasarımı olan puflarla ve aynalarla daha sıcak ve kullanışlı bir karşılama alanı olarak tasarlanmış. Bronz ve normal renkte aynalı kapaklar kullanılarak gizli vestiyer yaratılmış. Bu alanda tavandan başlayan koyu renkli bordürler sizi hem karşınızdaki salona hem de o katın diğer odalarına doğru takip ediyor.

Salonda mermer kaplamalı şöminenin önündeki oturma grubu, televizyonla birlikte düşünülerek İç Mimar Tahmaz tarafından tasarlanmış. Diğer mobilyaların bir kısmı yenilenerek yeni bir yüze bürünürken bir kısmı da iç mimar tarafından tasarlanıp tamamlanmış. Giriş katındaki salonda kullanılan yağlı meşe parkelerle atmosfere sıcak, doğal ve yaşayan bir hava katılmış.

Alt katta yer alan yaşam alanı ise gri tonlarında mobilyalar seçilip kırmızı aksesuarla hareketlendirilen, konforun en üst düzeyde olduğu bir alan olarak tasarlanmış.

Ferah ve aydınlık bir alan olarak tasarlanan ebeveyn yatak odasının aynı zamanda akşamları tam karanlık olan bir yer olması hedeflenmiş. Yatak alanının tam karşısında yer alan pencerelerin altı çekmeceli bir depolama sistemi olarak tasarlanmış.

12 yaşındaki küçük ev sahibinin yatak odası, en sevdiği renkler olan pembe ve fuşyanın baskın olduğu açık renklerle dekore edilmiş. Arkadaşlarının oturması için tasarlanan turuncu puflardan mekana derinlik katan fuşya kitaplığa kadar her şey iç mimarın özel tasarımı.

Çocuk odalarından bir diğeri de orijinal planda bulunmayan ve sonradan oluşturulan bir oda.

Tavanında uzay efektleri olan; kırmızı, beyaz ve lacivertin ağırlıklı kullanıldığı bir alan olarak dekore edilmiş. Bir tarafında sürgü kapısıyla giyinme alanı diğer tarafında kendi banyosu bulunuyor.

Hürpaş markalı şöminenin çevresinde Dark Emperador ve Dark Olive mermer kullanılmış. Doğal toprak tonlarıyla kurgulanan salon, mor ve sarı renkte aksesuarlarla tamamlanmış. Mobilyalar ve sehpalar iç mimarın kendi tasarımı. Açık limon renkli halı Step’ten. Projeye özel tasarlanan çıtalamalı ve açık renkli lake sistem, hem tavan yüksekliğini vurgulamak hem de salonda televizyonun olduğu duvardan aşağı indirilerek o bölgeyi özelleştirmek için kullanılmış.

Galeri alanındaki yuvarlak pencereler doğal ışığın içeriye süzülmesi için romantik bir geçiş sağlıyor. Tavandan üçgen şekillerle gelen lake sistem duvarda gizli kapılara dönüşerek kapandığında kitchenette’i gizliyor.

Evdeki herkesin ortak kullandığı çalışma odasının bir duvarının komple cam olması odaya muhteşem bir aydınlık sağlıyor. Aynı zamanda çocukların oyun odası ve arkadaşlarıyla geç saatlere kadar oturup vakit geçirebilecekleri özel bir alan sağlıyor.

Giriş katında, çatı alanından kaynaklı boş alanlar olduğu için bu alanlar gizli depolama alanı olarak değerlendirilmiş. Merdivenin üzerinde iç mimarın tasarımı olan aydınlatmalar hem derinlik hissini güçlendiriyor hem de ambiyans aydınlatması sağlıyor.

İç mimar Tahmaz’ın tasarımı olan merdivenler aynı zamanda seperasyon için kullanılıyor. Aydınlatması için de yarım halka şeklinde dizilmiş spotlar yer alıyor.

Komple açık sistemli mutfağa bronz camdan yapılan sürgü kapı ile giriliyor. Tarçına yakın bir turuncu, doğal meşe, antrasit ve beyazın uyumlu birlikteliği ile tasarlanan mutfaktan kış bahçesine ya da bahçeye çıkılabiliyor.

Mutfağın yemek yeme alanında tavandan gelip duvara doğru dönerek devam eden sistem LED aydınlatmalarla zenginleştirilmiş. Charles Eames tasarımı sandalyeler Mozaik’ten seçilmiş.

Bütün eve uygulanan duvar kağıtları ebeveyn yatak odasında da kullanılmış.

Yüksek komodinlerle birlikte tasarlanan mobilyalar ve aydınlatmalar iç mimarın kendi tasarımı.

Ebeveyn yatak odasından bronz renkli cam kapıyla ayrılan giyinme odası ev sahiplerinin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış. Pencerenin altı, çekmeceli depolama alanı olarak değerlendirilmiş. Ana aydınlatma olarak, komple boyalı sac sistem gömme olarak kullanılmış. Ebeveyn yatak odasının banyosunda; mekanı çok iyi giydiren, evin genelinde de kullanılan duvar kağıdı devam ettirilmiş.

Evin küçük kızının fuşya ve turuncu renk ağırlıklı odasında her mobilya ve aydınlatma İç mimar Eda Tahmaz’ın kendi tasarımı ve özel üretim. Tavanda yaratılan gökyüzü efekti için dijital baskı alınıp aralarına dimerli yıldız spotlar yerleştirilmiş.

Evdeki diğer çocuk odasının tavanında uzay efekti yaratılıp dimerli yıldız spotlarla hem daha gerçekçi bir hale getirilmiş hem de alternatif bir aydınlatma sağlanmış. 

Details
Project Location: Gaziosmanpaşa, İstanbul
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Ece Ertaç, Yusuf Ertaç
Ana Yüklenici: EDDA Mimarlık
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2016
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 1,400 m²
Total Construction Area: 550 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Eda Tahmaz
Contributing Architect(s)
Selim Sağlık
Birgül Çakar
Emrah Yaşuk