Other Works
Similiar Projects

Borsa İstanbul Sosyal Tesisler

Studio Vertebra'nın sosyal tesis olarak kullanılan izi koruduğu ve; iç mekan, peyzaj ve cephe tasarımlarını yaptığı Borsa İstanbul İstinye'de yer alıyor.

Borsa İstanbul ya da kısaca BİST, Türkiye'de 1985 yılında ilk olarak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla açılan 2013'te "Borsa İstanbul" olan, sermaye piyasasında faaliyet gösteren Türk ve yabancı kaynaklı bankalara, aracı kurumlara saklama ile takas hizmeti veriyor. 

Studio Vertebra (Omurga Mimarlık) tarafından, İTÜ Kampüsü'nün yanında, yaklaşık 88.000 m2 arazi üzerine kurulmuş olan Borsa İstanbul'un sosyal tesis olarak kullanılan izi korunarak, 5.200 m2 açık ofis, yönetim ve yemekhane alanları olmak üzere, iç mekan, peyzaj ve cephe tasarımları yapıldı. Modern teknolojiler ve malzemelerin kullanıldığı tasarımda estetik ve ergonomik kaygılar göz önünde bulunduruldu.

Dış mekanda, yapının mevcut halinde bulunan havuz izi peyzajda devam ettirildi ve bu alanda yapılan peyzaj çalışmaları ile çalışanlar için yeni rekreatif alanlar oluşturuldu. Sergi, organizasyon, koyteyl gibi sosyal organizasyonlara açık hale getirildi.

Yapının eski kimliği olan sosyal tesis işlevinin algı olarak korunması hedeflendi. Yarı açık kurgulanmış tavanlar akustik avantaj sağlarken yapının öz kimliğinin okunmasını sağladı. Açık ofiste her birim için bir yönetici odası istendiği için, küp hacimli yönetici odaları tasarlandı ve açık ofisle sirkülasyonu sağlandı.

Map
Details
Project Location: İstinye, İstanbul
Project Type: Social Facility, Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Architectural Project Team: Serkan Borazan, Sevgi Büyükkoçak, Merve Övünç
Employer: Borsa İstanbul AŞ
Structural Project: Volkan Mühendislik
Electrical Project: Enmar Mühendislik
Photography: Gürkan Akay
Project Start Date: 2013
Construction End Date: 2015
Total Construction Area: 5200 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Efe Kağan Hızar