Other Works
Similiar Projects

Ertunç Özcan AŞ Ofisi

DererOmay Design & Construction Ankara'da Tepe Prime'da yer alan Ertunç Özcan AŞ Ofisi iç mekan tasarımı projesini anlatıyor:

Zamansız ve prestijli bir tarzı temsil eden Ertunç Özcan A.Ş. Yönetim Ofisi mevcut binanın sağladığı alt yapı baz alınarak inşa edilmiştir. Binanın statik yapısından gelen belirli unsurlar iç mimari tasarıma yansıtılmıştır. Brüt beton ve mekanik sisteme ait öğeler mekanın bir parçası olarak kullanılmıştır. Çalışma alanlarının zaman içerisindeki yıpranma düzeyini minimumda tutmak ve çalışan kişilerin konforunu sağlamak temel hedef olarak alınmıştır.

Yönetim kadrosuna ait özel ofis bölümleri kişiye özel olarak tasarlanmıştır. Firmanın bir aile şirketi olması nedeniyle ve özel beklentiler doğrultusunda, itinalı bir çalışma sonucunda üç kardeşin aynı mekanda çalışabileceği özel bir ofis alanı yaratılmıştır.

İç mekan tasarımında kullanılan renklerin seçimlerinde tonlar arasındaki uyum üzerine bir kurgu oluşturulmuştur. Aydınlatma tasarımında ise ışık tasarımın çıkış kaynaklarından biri olarak belirlenmiştir. Özel odaların planlanmasında mekan algısını arttırmak amacıyla ahşap tavanlar, halılar vb. bölümlerde geometrik şekilli detaylar kullanılmıştır. Mekanik sisteme müdahale edilebilmesi amacıyla dolaşım alanlarındaki tavan bölümlerinde metal asma tavan kullanılmıştır. Özel oda bölümlerinde ise dairesel hareli aydınlatmalar ve tasarımın etkisini arttıracak kare petek metal asma tavan uygulaması tercih edilmiştir.

Mekan içerisinde yer alan sanat eserlerinin özel olarak ele alınması gerektiğine inanan Derer Omay Tasarım ve İnşaat, Ertunç Özcan A.Ş. Yönetim Ofisi'nde kullanılan görsel eserler için sanatçı Nazlı Manyas ile ortak bir çalışma gerçekleştirmiştir. Nazlı Manyas'ın kullandığı teknik ile mekanın çizgisi örtüşerek tasarımdaki abartısız şıklık gözler önüne serilmiştir.

Diğer tarafta, her tür enerji kaynağın verimli kullanımının önem kazandığı iş dünyasında enerji, insan kaynağı ve iş yükü verimliliği açısından ofis tasarımının vazgeçilmez bir parçaları haline gelmiştir. İç mekan tasarımına yönelik malzeme seçimleri ve aydınlatma sisteminde enerji tasarruflu aydınlatma elemanları, aydınlatma otomasyonu ve bina otomasyon sistemi bu anlayıştan yola çıkarak teçhiz edilmiştir.

Map
Details
Project Location: Çankaya, Ankara
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Ertunç Özcan AŞ
Ana Yüklenici: DererOmay Design & Construction
Lighting Project: DererOmay Design & Construction
Structural Project: Yüksek Proje İnşaat
Photography: Fethi Mağara
Project Start Date: 2011
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2012
Construction End Date: 2012
Total Construction Area: 1,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Batu Derer

Emre Omay