Other Works
Similiar Projects

Konteyner Park (Mercan)

ATÖLYE Labs ekibi, Ege Üniversitesi’nin 2014’te başladığı İDEEGE Teknopark kurulum sürecine, yenilikçi sistem tasarımı projeleriyle dahil oldu.

Ekip projeyi anlatıyor:

Tipolojik olarak devlet binalarına yakın öğeler barındıran Teknopark binası algısını dönüştürme hedefiyle yola çıkıldı. Masterplan ölçeğinde, Teknopark’ın ‘mıknatısı’ olması için, özgün bir konteyner park projesi geliştirildi.

35 adet ikinci el konteyneri dönüştürerek yapılan 1000 m2’lik konteyner binasının biyoteknoloij, enerji, malzeme ve yazılım ile ilgili konularda AR-GE yapan yerel ve uluslararası firmalara ev sahipliği yapması planlandı. Stratejik olarak programa yerleştirilen “katalizörler” ile tüm kullanıcılar arasında etkileşimin ve olası iş birliklerinin önü açıldı.

Kapalı dolaşım  alanını sıfırlayarak etkin metrekare kullanımını sağlayan, ortak avlu tasarımıyla kesişim noktalarını arttıran, geçirgen sınırları ile şeffaflığı ön planda tutan bu yapı, ideEGE’nin hedeflediği açık inovasyon sistemi için de iyi bir örnek oluşturdu.

Bu projede üç farklı tasarım stratejisi öne çıkmaktadır:

  • Genius loci: Proje, kampüsün merkezinde yıkılmış bir fakülte binasının atıl bir arazi olarak bulunmasıyla başladı. Yıkılmış bina temelleri üzerine, İzmir Limanı’nda yer alan ve 12 km uzaklıkta atıl duran ikinci el konteynerlerin yeniden işlevlendirildiği bir program hazırlandı. Var olan ağaç dokusuna yaklaşarak gölgesinden faydalanan konteyner modülleri, hakim rüzgar yönü ve güneş açıları dışında, eski bina temel izlerini takip ederek şekillendi.
  • Ekolojik tasarım: Birçok malzemenin geri dönüştürülmesinin ve yeniden kullanıma kazandırılmasının (upcycling) yanı sıra etkin ekolojik stratejiler de benimsendi. Pasif solar sistemler(etkin doğal havalandırma, mevcut ağaçlar ile gölgeleme, optimal saçak kullanımı, kalın yalıtım tabakası, solar kaplamalı güney cephe camları, LED aydınlatma sistemleri) ve mantar, yerel taş gibi doğal malzemeler kullanılarak operasyonel ve malzeme içinde saklı enerji kullanımı minimize edildi.
  • Gelecek odaklı tasarım: Geleceğin çalışma mekanlarının ihtiyaçları odağa yerleştirilerek ilerleyen süreçte; ikili, üçlü ve dörtlü konteynerlerden oluşan modüller farklı modifikasyonlara açık tasarlandı. İstenildiğinde mekanın bölünebilmesi için görünür çelik kolon ve kiriş sistemleri, tavanda ara kayıtlar, açık kablo tavasıyla entegre aydınlatma ve klima yerleşimi kurgulandı. Tüm bu sistemler ile farklı kurguların zaman içinde mekanda vücut bulması sağlandı.

 

Programa etkileşim katalizörleri yerleştirerek, alternatif yerleşim biçimleri tasarlayarak ve cepheleri boş birer kanvas olarak sanatçılara sunarak  bu araştırma kampüsünün işleme biçiminin bina ölçeğinde prototipi kurgulandı. Projenin, misyonunu tamamladıktan sonra, modüller halde kampüs içindeki diğer teknopark alanına yayılarak benzer bir misyon ile yeniden kurgulanması, yerleştirilmesi planlandı.

Map
Details
Project Location: İzmir
Project Type: R&D Building, Konteyner
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: İDEEGE.TGB Teknoloji Geliştirme Bölgesi AŞ
Ana Yüklenici: KURYAP
Peyzaj Mimarlığı: ATÖLYE
Interior Architecture: ATÖLYE
Projcet Manager: Nesile Yalçın
Concept Design: ATÖLYE
Construction Drawings: ANTRE Design Mimarlık
Facade Design: ATÖLYE
Grafik Tasarım: ATÖLYE
Structural Project: Methal Mühendislik
Mechanical Project: Venta Mühendislik
Electrical Project: Sinapsen Elektrik
Model: ATÖLYE
Photography: Yercekim Mimari Fotograf
Architectural Supervision: Studio Evren Başbuğ, ATÖLYE
Construction Site Manager: Serkan Yılancıoğlu
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Building Plot Area: 2,000 m²
Total Construction Area: 1,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Engin Ayaz

Nesile Yalçın

Nujen Acar

Elif Karaköse

Buşra Tunç

Berna Erenoğlu
Contributing Architect(s)
Begüm Ural
Batuhan Türker