Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mardin Artuklu Üniversitesi Yurt Yerleşkesi

Mardin Artuklu Üniversitesi Yurt Yerleşkesi projesi CeSa Mimarlar'a ait.

Mardin'in yerel dokusu göz önünde bulundurularak yerleşke tasarlanmıştır. Farklı boyutlardaki yurt binalarının bütünleşmesi sonucu ortaya çıkan yerleşkede; Mardin kentinin yamaca yerleşmesi, teraslamaları, revak ve eyvanları tasarım için önemli girdiler olmuşlardır. Mardin'in turistlik bir kimliğe sahip olması ve yeteri kadar konaklama alanları bulunmaması göz önünde tutularak, üniversite öğrencilerine hizmet eden yurt birimleri yazın kısa süreli konaklama birimlerine dönmesi öngörülmüştür.

Yerleşke içerisinde bulunan açık anfi, oyun alanları ve küçük parkların yanı sıra Mardin dokusunda bulunan yapılar arasında oluşan küçük meydanlar da kurgulanmıştır.

Yerleşke içerisinde 3 farklı tipte yurt yapısı bulunmaktadır. Bu yapılar birbirine eklemlenebildiği gibi ayrı olarak da yerleşke içerisinde konumlandırılmıştır. Ayrı olarak konumlandırılan yapılar arasında yerel dokuda olan abbaralara, metafor göndermeler yapılmıştır. Eğimli bir arazide tasarlanan yerleşkedeki yapılar farklı kotlardan girişlere olanak vermektedir. Tek kişilik ve 3 kişilik odalardan oluşan yurt yapılarının her birinde, tekil işlerliği öngörüldüğü gibi giriş bölümünde bulunan sosyal tesis ile de tam bir yerleşke kimliği kazandırılmıştır. Ayrıca her birimin kendi bağımsız terası olmasının yanı sıra ortak kullanılan teraslar da tasarlanmıştır. Bu teraslar her birim için özel kullanım olanağı sağlamaktadır. Ayrıca yapının yönlenişine göre pergolalar kullanılmış ve güneş korunumun yanı sıra katlarda yeşil bahçeler oluşturulmuştur.

Künye
Proje Yeri: Mardin
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
İşveren: Bayındırlık Bakanlığı
Danışman: Cengiz Giritlioğlu, Orhan Hacıhasanoğlu, Gülen Çağdaş, Feridun Çılı, Nur Esin, Mehmet Ocakçı, Belkıs Uluoğlu, Yegan Kahya, Sinan Mert Şener, Leyla Tanacan, Hakan Yaman, Nurgün Tamer Beyazit, Hakan Tong, Hülya Turgut
Statik Projesi: AGM Mühendislik
Mekanik Projesi: AGM Mühendislik
Elektrik Projesi: AGM Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 60.000 m2, 90.000 m²

Pin It
Mimar

Murat Şahin

İbrahim Çelepöven

Yüksel Demir

Ergün Akgül
Yardımcı Mimar(lar)
Alper Yıldız
Özkan Özgür