İlgili Projeler

Katılımcı, Merzifon Belediyesi İş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması

MİMARİ TASARIM RAPORU

Amasya iline bağlı Merzifon ilçesi binlerce yıllık tarihe sahip olup birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Anadolu ve Karadeniz kıyısı aksında önemli güzergâhların kesiştiği bir konuma sahip olmasıyla da bir ticaret merkezi halini almıştır.

Merzifon’un sosyal yaşantısını destekleyecek yeni bir kent odağı, toplanma merkezi ortaya koymak hedeflenmiştir.

Kentin tarihi alanlarının korunduğu ve ağırlıklı olarak bir arada bulunduğu kent meydanından gelen yaya aksı tasarımın çevresinde oluşturulan kamusal alanlarda karşılanarak açık alanlardan yarı açık alanlara şeffaf bir geçiş ile yapının içine alınmıştır.

Kent meydanından gelen kamusal aks, sosyal ve ticari işlevlerle tasarımın zemin kotunda ve bir alt kotta sürdürülmüştür.

Proje alanının sık ve yoğun bir kent dokusu içinde yer alması nedeniyle tasarımda bütüncül bir kütle yaklaşımdan kaçınmaya çalışılıp doluluk boşluk esasına önem verilmiş ve açık-yarı açık alanlar ile nefes alan bir kütle ortaya koymak hedeflenmiştir.

Tasarım alanı içinde oluşturulan yarı açık alanlarda kafeterya, restoran, çay ve simit evi, çeşitli esnaf ve ticaret işlevlerine ev sahipliği yapmasıyla farklı kullanıcı profillerinin karşılaşmaları sağlanabilmektedir.

Kamusal açık alan sürekliliği içinde kent yaya ölçeğinde farklı mekan kalitelerine sahip alt mekanlar üretmek amaçlanmıştır.

Üst kotlarda kullanıcı grupları düşey sirkülasyon ile ayrılmış ancak avlu, kat terasları ile kullanımına dahil edilmiştir. Modüler sistemde, esnek ofis alanları oluşturulmuştur.

Yine bir üst kotta oluşturulan atölye alanları farklı kullanıcı gruplarını bir araya getirebilmektedir. Hem avlu içinde hem de çalışma alanları içerisinden avluya ve kamusal alanlara görsel ilişki sürdürülebilirliği elde edilmiştir.

Konferans salonu talep edildiği üzere bölünebilir nitelikte tasarlanmıştır. Salonlardan biri doğal aydınlatmadan faydalanılabilecek şekilde düşünülmüş diğeri ise tamamen sağır duvarlarla örülmüştür. Böylece farklı kullanıcı gruplarına aynı anda hitap edebilecek, gerektiğinde tek bir salon olarak kullanılabilecektir.

Bölgede planlanan dönüşüm için bir odak noktası olan tasarım, Merzifon’un binlerce yıllık tarihine sahip çıkarak kent sakinlerine kaliteli etkinlik platformu oluşturacaktır.

Künye
Proje Yeri: Merzifon, Amasya
Proje Tipi: Ofis, Diğer Rekreasyon Yapıları
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Danışman: Ali Burak Ortaçay

Pin It
Mimar

Şeyda Öner

H. Seda Küçükipekci

Oğuzhan Vural