+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Mutlu Evi

Yapı, Bitez Belediyesi yerleşik alanında, zeytin ve narenciye ağaçlarının bulunduğu arsa üzerinde, İmar Planı ve plan notları koşullarına bağlı olarak tasarlandı.

Tasarımcının sözleriyle: 

"Bodrum'un Bitez yöresinde konumlanan yapı, yerel mimari yapı elemanları ve doğal çevreyle birlikte ele alınan kapalı-açık mekan kurgusuyla Bitez evinin çağdaş bir yorumlaması olarak değerlendirilebilir.

İklim özelliklerinin fiziki çevreyi belirleyici ve yönlendirici olduğu bu yörede günlük yaşamda ihtiyaç duyulan gölgelikli açık alanların oluşumu için öncelikle, yapı arsa içinde güneşin etkin olduğu yönlere karşı bir "duvar" gibi konumlandırılmıştır. Yapı çevresindeki alanların tamamı, kuzeydoğu ve güneydoğu yönlerine açıktır. Bu mekanların gölgelendirilmesi, yapının üzerinde ve çevresinde farklı kotlarda inşa edilen, yapının asli bir unsuru olarak tasarlanmış gölgelik elemanlarıyla sağlanmıştır. Çelik, ahşap ve kamış çubuklarla inşa edilen gölgelik yüzeyler, farklı yüksekliklerde açık kullanım alanı-teras veya sadece gölgelik olarak yapıya farklı bir boyut vermektedir.

2006 yazında kullanılmaya başlayan yapı, zeytin ağaçları arasında farklı taş örgüsü ve ahşap yapı malzemeleriyle, doğal çevrenin içinde onun bir elemanı olarak yerini almıştır."

Details
Project Location: Bodrum, Muğla
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Cezmi Mutlu
Ana Yüklenici: EPA Mimarlık ve Şehircilik Atölyesi
Structural Project: MEGA İnşaat
Mechanical Project: Coşkun Özbaş Mühendislik
Electrical Project: Emtes
Photography: Cemal Emden
Construction Site Manager: Ufuk Batmaz
Project Start Date: 2004
Project End Date: 2005
Construction Start Date: 2005
Construction End Date: 2006
Building Plot Area: 2000 m²
Total Construction Area: 200 m2

Pin It
Architects

Ersen Gürsel

Haluk Erar
Contributing Architect(s)
Nihal Keskintaş
Ufuk Batmaz