Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Rüzgar Tüneli Binası

Fizibilite çalışmalarına altlık olması düşüncesi ile Ankara'da yapımı planlanan Rüzgar Tüneli binası için konsept bir çalışma yapılması talep edilmiştir.

Dünya genelinde rüzgar tüneli projelerine bakıldığında hemen hemen bütün projelerin mimari kaygıların dışında sadece işleve odaklanmış ve daha çok endüstriyel binalar halinde kalındığı gözlemlenmiştir. Türkiye'de sadece bir tane rüzgar tüneli binası bulunmaktadır. Tasarımı yapılan bu ikinci projenin hem çok ender bir proje olması hem de önemli bir kurulusun prestij binası olması düşünesiyle projeye yaklaştık. Öncelikle işlevselliğin öne çıktığı bu projede plan üzerinde işlevlerin teknik ekip, çalışanlar ve kontrol odaları ile müşterinin kullanacağı alanlar birbirinden ayrılmaya çalışılmıştır.

Bina için rüzgâr hareketinden yola çıkılıp rüzgar dalgası şekli hava depolama tüpleri ve rüzgar tüneli binası üzerindeki çatıya yansıtılmış aynı zamanda cephede kullanılan yatay kaplama elemanları ile duman akışı ile yapılan test sonuçlarından bulunan imajlardan esinlenilen bir desen tasarlanmıştır. Giriş avlusunda programda istenen model showroomun yanı sıra maketlerin tavandan asılarak ya da cam kutular içerisinde sergilenmesi düşünülmüştür. Ayrıca giriş kapısı ile test bölmesi aksında açılacak küçük bir pencereden test bölmesinin görülmesi sağlanmış ve böylece tüm yapının sadece 2mx2m boyutlarındaki test odası için yapıldığı düşünülürse, yapının çekirdeği/kalbi konumundaki fonksiyonun algılanmasının sağlanmıştır. Cephe kaplaması olarak rüzgar tüneli binasında alüminyum kompozit cephe kaplaması üzerine tasarlanan desen pleksiglas ile uygulanacaktır. Ofis binası ahşap kaplama olarak tasarlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Diğer Endüstri Yapıları
Proje Tipi Grubu: Endüstri
İşveren: Aiolos
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 80,000 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

R. Güneş Gökçek

Bengü Yener

Birsen Yüceses

Ertuğan Genel

Ozgur Çevik

Bora Yıldırım

Esra Duman