Other Works
Similiar Projects

Tarabya Le Chic Konutları

Taha Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tarabya lüks konut projesi denildiğinde İstanbul’da ilk akla gelen yerlerindendir. Ayrıca İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. Tarihi 5. yy la dayanan Tarabya, o tarihlerde özel ikliminden ve doğasından dolayı terapi merkezi olmuştur. Denizden gelen kuzey rüzgarları sayesinde burası diğer bölgelere göre daha serindir. Osmanlı döneminde, 16. yüzyılda, adı keyifli yer manasında Tarabiye olmuştur. Günümüzde hala İstanbul’un en keyifli yerlerindendir.

Tarabya Le Chic Tarabya’nin çok özel bir bölgesinde, yeşile ve kısmen denize hakim manzaraya sahip tepede yer almakta olan kentsel dönüşüm projesidir. Kentsel dönüşüm projesi olmasından dolayı vaziyet planında blokların lekelerinin oluşumu ve yerleşimlerini belirleyen unsurlar olmuştur. Mevcut kullanıcılar ve dönüşümü yapan firmanın bütün istekleri, mimari bütünlük ve bölgeye uyumlu tasarım kriterleri ile bir araya getirilmiştir.

Arazi, ağaçların bulunduğu ve oldukça eğimli bir topografyaya sahipti. Bütün ağaçların rölöveleri ve nitelikleri çıkartıldı. Komşu parselde bulunan korunun devamı niteliğindeki ağaçlar bizim arazimiz içerisine de devam etmekte idi. Bu ağaçların korunması için arazinin bu bölgesine hiç yapılaşma düşünülmedi.

Bu ağaç ve yeşil doku ile var olan kısmı deniz manzarası da bir tasarım kriteri olarak blokların yerleşimi ve planların oluşumuna katkı sağladı. Manzaraya açılan cephelere büyük camlar, geniş balkonlar yerleştirildi.

Projede 14 adet blok bulunmaktadır. Blokların tümünde toplam 28 adet çatı dubleksi vardır. Her blokta 3 farklı tip daire tasarımı yapılmıştır. Kottan dolayı açığa çıkan daireler için geniş bahçe kullanımı oluşturulmaya çalışılmış, çatı dublekslerinde ise teras alanları tasarlanmıştır.

Projede ayrıca her daire için kapalı otopark ve sosyal tesis oluşturulmuştur.

Tarabya Le Chic bütün detayları çözülmüş bir projedir. Kullanılacak malzemeler en üst düzeyde ve kullanıcıların konforunu en üst düzeyde tutacak malzemeler olarak seçilmiştir.

Mimari tasarım yaklaşımımız, çağın tasarım ilkeleri doğrultusunda modern ve minimalist bir anlayışla şekillenmektedir. İç mekan tasarımında ise farklı kullanıcıların farklı zevklerine imkan tanıyacak esnek tasarım anlayışı benimsenmiştir.

Details
Project Location: Sarıyer, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Denizbank GYO
Ana Yüklenici: Seba İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Projcet Manager: Buket Tanrıverdi
Structural Project: Yapı Akademisi
Mechanical Project: ING Mühendislik
Electrical Project: Tmf Mühendislik
Photography: Gökhan Somuncu, Eli Levi
Construction Site Manager: Kerem Kaan Hotoman, Cihan Ülüş
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2020
Building Plot Area: 23,182 m²
Total Construction Area: 36,088 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Talha Haksever

Beyza Yazıcı

Buket Tanrıverdi